Palestínske hnutie Hamas usilovalo o to, aby sa do jeho teroristického útoku z vlaňajšieho 7. októbra zapojili tiež Irán a libanonské hnutie Hizballáh.
Napísal to v sobotu denník The New York Times na základe dokumentov, ktoré získala pri bojoch v Pásme Gazy izraelská armáda. Blízki spojenci Hamasu sa napokon útoku nezúčastnili a zástupcovia Iránu a Hizballáhu tvrdia, že o ňom vopred nevedeli.
Autentické dokumenty
Denník The New York Times analyzoval dokumenty, ktoré získala izraelská armáda počas bojov v Pásme Gazy. Má ísť o niekoľko desiatok zápisníc a poznámok zo stretnutí vysokých činiteľov Hamasu.
Izraelská armáda považuje dokumenty za autentické. Za autentické považuje dokumenty aj americký denník, ktorý konzultoval vierohodnosť dokumentov s členmi Hamasu a expertmi na toto hnutie.
Podľa dokumentov sa vysokí predstavitelia Hamasu snažili presvedčiť svojich blízkych spojencov Irán a Hizballáh, aby sa zapojili do útoku z vlaňajšieho 7. októbra v prvých jeho hodinách.
Jeden vysoký iránsky predstaviteľ povedal zástupcom Hamasu, že Teherán a Hizballáh útok podporujú, ale potrebujú viac času na prípravu. Podľa dokumentov Hamas žiadal Irán aj Hizballáh, aby zaútočili na niektoré významné izraelské objekty.
Hizballáh nakoniec začal ostreľovať sever Izrael dňa po útoku, 8. októbra, a Irán sa viditeľne do vojny zo začiatku nezapojil. Svoj prvý úder na Izrael vykonal v apríli a označil to ako odvetu za izraelský úder na iránsky konzulát v Sýrii.
Útok sa oneskoril
Informáciu denníka The New York Times zástupcovia Hizballáhu a Iránu podľa stanice CNN popreli. Teherán ani Hizballáh podľa nich vopred nevedeli, že sa Hamas rozhodol 7. októbra zaútočiť na Izrael.
"Akékoľvek tvrdenie spájajúce Irán či Hizballáh (s útokom zo 7. októbra) nemá akúkoľvek vierohodnosť a pochádza z vykonštruovaných dokumentov," uviedlo iránske zastúpenie pri OSN v New Yorku.
Dokumenty podľa denníka objasňujú aj niektoré ďalšie okolnosti útoku zo 7. októbra. Podľa záznamov Hamas útok oneskoril o jeden rok.
Podľa denníka The Washington Times, ktorý konzultoval podobnú sadu záznamov, chcel Hamas zaútočiť aj na oblasti viac vzdialené od Pásma Gazy a uvažoval napríklad o útokoch na mrakodrapy v Tel Avive.
Obsah dokumentov tiež potvrdzuje predchádzajúce domnienky analytikov, že Hamas útok uskutočnil v snahe prekaziť diplomatické zbližovanie medzi Izraelom a Saudskou Arábiou.
Dokumenty tiež tvrdia, že Hamas utlmili v rokoch 2021 až 2023 svoje útoky na Izrael, aby na seba neupútal pozornosť izraelských úradov.
Vlaňajšieho 7. októbra Hamas zaútočil na izraelské územie v okolí Pásma Gazy. Podľa izraelských úradov zabil na 1200 ľudí a ďalších 250 ľudí uniesol do Pásma Gazy.
Izrael odpovedal masívnym bombardovaním husto zaľudneného Pásma Gazy, kam neskôr poslal pozemné jednotky. Pri bojoch v Pásme Gazy zahynulo podľa miestnych úradov, ktoré kontroluje Hamas, vyše 42-tisíc ľudí. Údaj nerozlišuje medzi civilistami a ozbrojencami.