Ruská agresia na Ukrajine viedla k nárastu narušovania ľudských práv v ďalších krajinách, bola inšpiráciou pre tých, ktorí nerešpektujú ostatných. V prejave na konferencii Forum 2000 v Prahe to dnes povedal prezident Petr Pavel. Hlavné globálne sily, najmä Čína, by podľa neho mali využiť svoje postavenie na propagáciu mieru a medzinárodnej spolupráce.
Hlava českého štátu nepovažuje za prekvapenie, že krajiny ako Severná Kórea, Irán, Niger alebo Venezuela sa počítajú medzi najbližších ruských spojencov práve kvôli tomu, že ruská agresia pre niektorých bola inšpiráciou. Všetci majú podľa Pavla zodpovednosť za to, že sa tento úpadok medzinárodných štandardov zastaví.
Autoritárske režimy sa v súčasnosti zbližujú v ich záujme, ktorým je podkopať poriadok založený na pravidlách a potlačiť opozíciu a občiansku spoločnosť. Aj v 21. storočí existujú krajiny, ktoré sa nezdráhajú otráviť či zavraždiť vlastných občanov, uviedol. Spomenul kritikov ruského prezidenta Vladimíra Putina - Annu Politkovskú, Borisa Nemcova či Alexeja Navalného. "To sú niektorí z tých, ktorí zaplatili tú najvyššiu cenu za svoj sen o demokracii a ľudských právach," podotkol Pavel.
Prezident hovoril aj o početných politických väzňoch, ktorí žijú v hrozných podmienkach a zaobchádza sa s nimi kruto a neľudsky. Na rozdiel od režimov, ktoré ich uväznili, títo ľudia podľa Pavla nepristúpili k násiliu či vydieraniu. "Ich jedinou zbraňou bola sloboda prejavu a ich pevná viera, že demokratická vláda je najlepšia z dostupných možností," poznamenal.
Hybridné hrozby v súčasnosti robia krehkejšími a zraniteľnejšími aj ďalšie demokratické režimy, myslí si Pavel. Šírenie dezinformácií zasieva nenávisť a podkopáva súdržnosť spoločností, čo podľa prezidenta slúži nepriateľom, ktorých cieľom je rozložiť dôveru občanov v demokratické inštitúcie. Ani tie najviac tradičné a najsilnejšie demokracie nie sú podľa hlavy štátu tejto hrozby ušetrené.
Ďalšími účastníkmi konferencie, ktorá potrvá do utorka, sú napríklad kritik ruského režimu Vladimir Kara-Murza, bývalá taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, z českých politikov minister zahraničných vecí Ján Lipavský alebo šéfka Snemovne Markéta Pekarová Adamová. Tohtoročný ročník nesie podtitul "Preukazovanie odhodlania a odolnosti demokracie". Medzi hlavné témy patrí Ukrajina, technológie alebo krehké demokracie.
Pri zrode Fora 2000 stáli v roku 1997 vtedajší český prezident Václav Havel, spisovateľ Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Zámerom zakladateľov tradície bolo poskytnúť priestor osobnostiam z rôznych odborov na analýzu výziev nového tisícročia.