Predseda poľského parlamentu Szymon Holownia sa v pondelok dištancoval od plánov na pozastavenie práva na azyl, ktoré oznámil poľský premiér Donald Tusk. Holownia tým reagoval na znepokojenie časti vládnucej koalície, že tieto opatrenia môžu porušovať ústavu a medzinárodné právo, informuje agentúra Reuters.
Migrácia je v Poľsku intenzívne diskutovanou otázkou od roku 2021, keď sa veľké množstvo ľudí, najmä z Blízkeho východu a Afriky, začalo pokúšať nelegálne prekročiť bielorusko-poľské hranice, čo Varšava a Európska únia označili za krízu, ktorú zorganizovali Minsk a jeho spojenec Moskva. Obe krajiny zodpovednosť odmietajú.
Táto otázka bude zrejme zohrávať dôležitú úlohu v poľských prezidentských voľbách, ktoré sa očakávajú v máji 2025.
Tusk zaujal tvrdý postoj, ktorý má síce podporu širokej verejnosti, ale zároveň ho kritizujú obhajcovia ľudských práv. Počas sobotňajšieho zjazdu, ktorý zorganizovala jeho Občianska koalícia, premiér povedal, že Poľsko plánuje dočasne pozastaviť právo na azyl, a prisľúbil, že odmietne všetky migračné politiky Európskej únie, ktoré podľa Varšavy ohrozujú bezpečnosť krajiny.
Tusk neskôr vo svojom príspevku na sociálnej sieti X pripomenul, že aj Fínsko v máji zaviedlo legislatívu na dočasné pozastavenie žiadostí o azyl.
Holownia, šéf stredopravicovej strany Poľsko 2050, ktorá je súčasťou vlády, sa však v pondelok pridal k ľavici a vyhlásil, že Tusk hovoril len za Občiansku koalíciu a že dané opatrenia neprediskutoval s koaličnými partnermi.
"Sme toho názoru, že právo na azyl je v medzinárodnom práve ‘posvätné‘ a vyplýva z dohovorov ratifikovaných Poľskou republikou," uviedol Holownia v príspevku na sieti Facebook a dodal, že k jeho pozastaveniu by mohlo dôjsť len v prípade výnimočného stavu.
"Žiadny taktický cieľ nemôže zahŕňať zradu našich hodnôt, pretože sa to skončí tým, že sa staneme iba ‘menším zlom‘," napísal predseda poľského zákonodarného zboru.