Izrael musí ukončiť vojnu v Pásme Gazy a vyjednať prímerie, aby zabezpečil návrat izraelských rukojemníkov, povedal v rozhovore so stanicou Al-Arabíja bývalý izraelský premiér Ehud Olmert.
Pokoj zbraní by podľa neho zabránil tomu, aby si obe strany niesli dlhodobé následky. Izraelská armáda by sa tiež mala stiahnuť z Libanonu a pokúsiť sa vyriešiť spory na hraniciach.
Ukončenie vojny
"Mali by sme vojnu okamžite ukončiť. Hneď teraz! Po dohode s Hamasom by sme mali priviesť späť všetkých rukojemníkov a z Pásma Gazy sa stiahnuť," uviedol Olmert.
Zároveň podotkol, že palestínske hnutie Hamas v Pásme Gazy bolo výrazne oslabené; pokračujúce boje by ale priniesli smrť nevinným izraelským aj palestínskym civilistom a ohrozili izraelských rukojemníkov držaných Hamásom.
Olmert vyzval izraelskú vládu na spoluprácu s palestínskou samosprávou a arabskými krajinami, ako napríklad Saudskou Arábiou, Spojenými arabskými emirátmi, Egyptom či Bahrajnom, aby spoločne našli trvalejšie riešenie súčasnej situácie a zabránili opätovnému posilneniu Hamasu.
V súvislosti s Libanonom mal síce bývalý izraelský premiér pochopenie pre vojenskú reakciu na libanonské militantné hnutie Hizballáh, ale zároveň vyzval na ukončenie súčasných úderov s tým, že aj toto hnutie bolo výrazne oslabené a preto teraz nastal čas súčasnú situáciu ukončiť.
Nevyriešené spory
"Keby som bol teraz premiérom, (...)) dosiahol by som kompromis ohľadom nevyriešených sporov na hraniciach a ukončil tak vojnu, "povedal Olmert s tým, že by odzbrojil Hizballáh a odsunul ho za rieku Ľutovanie, aby sa mohlo 80-tisíc Izraelčanov vrátiť do svojich domovov.
Dňa 7. októbra 2023 začal Hamas útoky na Izrael, pri ktorých zahynulo približne 1200 ľudí a asi 250 ich bolo zajatých ako rukojemníkov. V odvete Izrael začal ozbrojené údery a pozemné vpády do Gazy, pri ktorých podľa úradov ovládaných Hamásom zahynulo vyše 42-tisíc ľudí, väčšinou civilistov. O deň neskôr začal Hizballáh v rámci solidarity s týmto teroristickým hnutím podnikať ozbrojené útoky na severný Izrael.
Od 19. septembra Izrael útočí po celom Libanone. Údery si vyžiadali najmenej 1300 mŕtvych a viac ako 1,2 milióna vysídlených osôb. Následne 1. októbra začal na juhu krajiny aj pozemnú operáciu s cieľom zničiť vojenskú infraštruktúru Hizballáhu.
V ten istý deň potom Irán vypálil na Izrael až 200 balistických rakiet ako pomstu za smrť lídrov Hamasu a Hizballáhu, spojencov Iránu.
Olmert bol izraelským premiérom medzi rokmi 2006 a 2009. Opakovane kritizoval súčasného premiéra Benjamina Netanjahua a jeho vládu za vedenie vojny.
Expremiér Naftali Bennett naopak pred týždňom vyzval izraelskú vládu na to, aby zaútočila na iránske jadrové zariadenia v odvete za iránsky raketový útok z 1. októbra.