Žoldnieri z ruskej Wagnerovej skupiny v Mali zintenzívnili boje v okolí mesta Nampala, ktoré sa nachádza v centrálnej časti západoafrického Mali, blízko hraníc s Mauritániou.
Podľa miestnych obyvateľov žoldnieri, ktorí bojujú po boku malijskej armády, minulý týždeň zajali dve desiatky ľudí a dvoch ďalších obyvateľov zabili. Informovala o tom dnes francúzska rozhlasová stanica RFI na svojom webe.
Medzi zajatými sú podľa RTI miestni náčelníci. Ich blízki o nich nemajú žiadne správy. Našli sa dve mŕtve telá, pričom podľa miestnych obyvateľov sa v oblasti nebojovalo. Svedkovia sa spomínajú len o ruských žoldnieroch, nie o malijskej armáde. Tá sa k incidentom nijako nevyjadrila.
V centrálnej oblasti Mali je dlhodobo aktívna miestna odnož teroristickej siete al-Káida, ktorá bojuje proti úradom a malijskej armáde.
V minulom roku tiež vzrástlo v Mali napätie medzi armádou a separatistickými Tuaregmi, ktorí sa usilujú o vytvorenie nezávislého štátu Azavad, ktorý by sa rozkladal na území severného Mali. Napätie sa vystupňovalo tento rok v júli, keď pri ťažkých bojoch s povstalcami padli desiatky ruských žoldnierov a vojakov z malijskej armády.
Ruskí žoldnieri podľa viacerých miestnych organizácií, ktoré RFI oslovila, zintenzívnili počet vojenských operácií už v auguste. Bojové akcie vyháňajú miestnych obyvateľov do susednej Mauritánie.
Mali zažilo v roku 2020 a 2021 vojenský puč. Armádni činitelia tvrdia, že v krajine pôsobia ruskí inštruktori, ktorí pomáhajú malijským vojakom s technikou nakúpenou v Rusku. O žoldnierov podľa nich nejde. Avšak telegramový kanál Baza uvádza, že wagnerovci sú v Mali najmenej od roku 2021.
Mali s násilím bojuje už viac ako 20 rokov. Napriek skoršej prítomnosti mierových síl OSN sa najmä v stredných a severných častiach krajiny dostali k moci extrémisti, ktorí v niektorých oblastiach začali uplatňovať islamské právo šaría. V roku 2015 sa tiež rozpadla mierová dohoda s domorodými Tuaregmi, čo situáciu ešte skomplikovalo.