Lídri Únie vo štvrtok na záver summitu Únie vyzvali Európsku komisiu, aby "naliehavo" prišla s novými legislatívnymi návrhmi na zintenzívnenie a urýchlenie návratu nelegálnych migrantov. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.
Téme migrácie sa šéfovia vlád a štátov venovali najdlhšie a nakoniec sa po "hĺbkovej strategickej diskusii" dohodli na tom, že treba prijať "rozhodné kroky na všetkých úrovniach" s cieľom uľahčiť, zvýšiť a urýchliť návraty nelegálnych migrantov nachádzajúcich sa v Európskej únii.
Tranzit migrantov
Lídri sa venovali téme migrácie vo všetkých jej rozmeroch a na všetkých známych trasách, pričom upozornili, že je to európska výzva, ktorá si vyžaduje spoločnú európsku reakciu.
Premiéri a prezidenti vyzvali na posilnenú spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov prostredníctvom vzájomne prospešných partnerstiev na riešenie základných príčin migrácie a tiež boja proti obchodovaniu s ľuďmi a pašovaniu migrantov, s cieľom predchádzať zbytočným stratám na životoch.
Podľa ich vyhlásenia bude dôležitým prvkom zosúladenie vízovej politiky Únie so susednými krajinami, lebo zaistenie bezpečných a legálnych ciest je kľúčom k pravidelnej a riadenej migrácii.
Hlavným odkazom rokovaní sa stala vyzýva na prijatie rozhodných krokov na všetkých úrovniach, s cieľom uľahčiť, zvýšiť a urýchliť návraty migrantov z územia Európskej únie. Lídri upozornili, že na to treba využiť všetky príslušné politiky a nástroje vrátane diplomacie, podpory rozvoja, obchodu a udeľovania víz.
Právna iniciatíva
Práve v tejto oblasti by eurokomisia mala urýchlene predložiť nové právne iniciatívy. A to aj v prípade deportácií ľudí, ktorých žiadosti o azyl boli zamietnuté, ale zostávajú žiť na území Únie. Okrem toho by sa mali zvážiť aj nové spôsoby prevencie a boja proti nelegálnej migrácii v súlade s legislatívou Únie a medzinárodným právom.
Súčasťou debát bola aj takzvaná inštrumentalizovaná migrácia, kde sa lídri Únie zhodli na tom, že Rusku a Bielorusku alebo akejkoľvek inej krajine nemožno dovoliť, aby zneužívali únijné hodnoty - vrátane práva na azyl.
"Výnimočné situácie si vyžadujú primerané opatrenia," uvádza sa v záveroch summitu, kde členské krajiny vyjadrili solidaritu s Poľskom a ďalšími členskými štátmi, ktoré čelia výzvam zámerne riadenej migrácie.
Týždenník Politico upozornil, že lídri v záveroch nespomenuli nový Pakt o migrácii a azyle, ktorý bol prijatý tento rok a ktorého pravidlá členské krajiny musia zavádzať od roku 2026. Namiesto toho sa zhodli na neutrálnej vete o "dôležitosti implementácie prijatej legislatívy Únie".
Na záver lídri Únie pripomenuli dôležitosť riadneho fungovania schengenského priestoru v súlade s revidovaným Kódexom schengenských hraníc a dohodli sa, že k téme migrácie vrátia na niektorom z budúcich zasadnutí Európskej rady.