Nedeľné referendum v Moldavsku neprekazí krajine sen o Európskej únii. Po sčítaní viac ako 99,41 percenta hlasov sa vyslovilo 50,42 percenta voličov za ústavné zakotvenie vstupu do EÚ ako cieľa krajiny, informuje rumunská verzia Euronews.
Rozdiel predstavuje 12-tisíc hlasov a ostáva spočítať už len približne 11-tisíc hlasov. Moldavsko sa tak prikloní bližšie k Únii.
V referende bola voličom predložená otázka, či sa súčasťou moldavskej ústavy má stať článok definujúci vstup do EÚ ako strategický cieľ.
V noci to pritom vyzeralo, že Moldavci európsku cestu odmietnu. Podľa priebežných výsledkov zverejnených pred niekoľkými hodinami odpovedalo na otázku 52 percent voličov "nie" a 47 percent "áno".
Podľa analytikov sa na záver sčítavali hlasy zo zahraničia, čo je priaznivé pre proeurópsky tábor, píše agentúra Reuters.
Súčasná proeurópska prezidentka Maia Sanduová podľa neúplných výsledkov získala najviac hlasov v prvom kole súbežných prezidentských volieb, ale nedostala potrebnú väčšinu. Zároveň obvinila "zločinecké skupiny" z podrývania referenda a kupovania hlasov. Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 3. novembra. Informujú o tom svetové agentúry.
Kupovanie hlasov
"Zločinecké skupiny, ktoré spolupracujú so zahraničnými silami odporujúcimi našim národným záujmom, zaútočili na našu krajinu desiatkami miliónov eur, klamstiev a propagandou a použili tie najhanebnejšie prostriedky, aby našich občanov a náš národ udržali v neistote a nestabilite," uviedla prezidentka Sanduová po voľbách.
"Máme jasné dôkazy o tom, že cieľom týchto zločineckých skupín bolo kúpiť 300-tisíc hlasov, čo je podvod nevídaného rozsahu," dodala s tým, že cieľom tejto akcie bolo podrývať demokraciu.
Ruská dezinformačná kampaň
Prezidentka Sanduová po sčítaní viac ako 99,41 percent hlasovacích lístkov mala 42,31 percenta, a bude preto musieť ísť o dva týždne do druhého kola volieb. Jej súperom bude bývalý generálny prokurátor Alexandru Stoianoglo zo Strany socialistov Moldavskej republiky označovanej za proruskú, ktorý získal 26,07 percenta hlasov. Celkovo kandidovalo jedenásť politikov.
Moldavsko opakovane obviňuje Rusko, že proti nemu vedie hybridnú vojnu, vmiešava sa do jeho volieb a vedie rozsiahle dezinformačné kampane v snahe zvrhnúť vládu a zmariť cestu krajiny do EÚ.
Rusko vníma snahu o integráciu Moldavska do EÚ ako negatívny krok a zasahovanie Západu do svojej sféry vplyvu. Moskva ale zasahovanie do diania v Moldavsku popiera a vládu viní z "rusofóbie".
Od nástupu Sanduovej k moci v decembri 2020 sa vzťahy Kišiňova s Moskvou zhoršili. Jej vláda odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2022, obvinila Moskvu z plánovania zvrhnutia moldavského režimu a diverzifikovala dodávky energie po tom, ako Rusko znížilo dodávky plynu, píše Reuters.
Moldavsko, kde žije okolo 2,5 milióna obyvateľov, patrí k najchudobnejším štátom v Európe. Nezávislosť od Sovietskeho zväzu vyhlásilo v auguste 1991 a od začiatku nezávislosti musí riešiť otázku ruskojazyčnej a Moskvou podporovanej, avšak nikým neuznanej Podnesterskej republiky.
Tá sa odtrhla od Moldavska na začiatku 90. rokov, keď tamojších separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Rusko v regióne udržiava vojenský zbor 1500 mužov, ktorý označuje za mierovú misiu.