Gruzínska prokuratúra oznámila, že začína vyšetrovanie kvôli možnému podvádzaniu pri sobotných parlamentných voľbách a predvolala si prezidentku Salome Zurabišviliovú, ktorá o falšovaní hovorila.
Napísali to dnes agentúry Reuters a AFP. Gruzínska ústredná volebná komisia už skôr oznámila, že nechá prepočítať hlasy v niektorých volebných miestnostiach.
Dôkazy o falšovaní
Vo voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen, ale hlava štátu a opozičné strany výsledky spochybnili a odmietajú ich uznať.
"Podľa informácií zverejnených ústrednou volebnou komisiou a médiami by gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová mala mať k dispozícii dôkazy súvisiace s možným falšovaním parlamentných volieb v roku 2024, kvôli čomu bola prezidentka Gruzínska pozvaná na výsluch na (štvrtok) 31. októbra," píše agentúra TASS vo vyhlásení generálnej prokuratúry.
Podľa takmer kompletných oznámených výsledkov získal v sobotných parlamentných voľbách 53,9 percenta hlasov Gruzínsky sen, ktorý podľa kritikov uplatňuje autoritársku politiku a inšpiruje sa Ruskom.
Opozičné koalície, ktoré sú médiami označované všeobecne za prozápadné, získali podľa týchto výsledkov dohromady 37,7 percenta.
Zmanipulované výsledky
Opozičné strany podľa AFP označili výsledky za zmanipulované v prospech Gruzínskeho sna a vyhlásili, že do nového parlamentu nevstúpia. Kritička vládnej strany Zurabišviliová vyhlásila, že jej krajina sa stala obeťou "ruskej špeciálnej operácie" a Reuters povedala, že Gruzínsky sen získal okolo 40 percent hlasov.
To je údaj, ktorý viac-menej zodpovedá dvom odhadom zverejneným po voľbách, podľa ktorých väčšinu kresiel v parlamente získala opozícia, napísala agentúra.
Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) upozornili, že pri voľbách sa objavili prípady kupovania hlasov či zastrašovania a že hlasovanie sa konalo v napätej a nenávistnej atmosfére. Hlásené boli aj prípady bitiek pri volebných miestnostiach alebo viacpočetné hlasovanie.
Skupina gruzínskych volebných pozorovateľov podľa AFP v pondelok uviedla, že má dôkazy o komplexných a rozsiahlych podvodoch a navrhuje anulovanie najmenej 15 percent hlasov.
Prepočítavali hlasy
Ústredná volebná komisia v utorok oznámila, že nechá prepočítať hlasy v piatich náhodne vybraných volebných miestnostiach v každom volebnom okrsku, čo podľa AFP zodpovedá zhruba 14 percentám volebných miestností.
Prezidentka ohľadom čiastočného prepočítavania hlasov vyjadrila skepsu. "Od ústrednej volebnej komisie, ktorá je úplne v rukách strany, ktorá je pri moci, nič neočakávam," povedala hlava štátu rádiu RFI.
Premiér Irakli Kobachidza z Gruzínskeho sna už skôr označil víťazstvo svojej strany za "pôsobivé" a odmietol kritiku od opozície, ktorú obvinil z "podkopávania ústavného poriadku krajiny".
Predseda parlamentu Šalva Papuašvili Zurabišviliovú kritizoval, že sa obvineniami z volebných podvodov len snaží rozdeliť krajinu. Odmietol aj obvinenia zo sfalšovania volieb. V pondelok večer proti výsledkom protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí.
Európska únia a Spojené štáty žiadajú vyšetrenie správ o volebných nezrovnalostiach v Gruzínsku, ktoré v roku 2022 požiadalo o členstvo v EÚ. Ministri zahraničia trinástich krajín EÚ, vrátane Česka, v pondelok uviedli, že odsudzujú porušenie volebných štandardov a požadujú nápravu.