Posudzovanie súladu ukrajinskej legislatívy s normami Európskej únie, ktoré začalo po júnovej medzivládnej konferencii, postupuje hladko, oznámila dnes Európska komisia.
Pokiaľ krajina splní všetky podmienky, vyjednávanie o jednotlivých kapitolách združených do takzvaných klastrov by mohlo začať už v roku 2025.
Správa o pokroku krajín
Podľa šéfky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej zostáva rozšírenie hlavnou prioritou novej exekutívy. Európska komisia dnes zverejnila pravidelnú hodnotiacu správu o pokroku jednotlivých krajín na ceste do únie.
"V napätom geopolitickom kontexte je ešte dôležitejšie ako predtým dokončiť znovuzjednotenie nášho kontinentu za dodržiavanie rovnakých demokratických hodnôt a právneho štátu. V posledných rokoch sme urobili veľký pokrok smerom k integrácii nových členských štátov. A rozšírenie zostane hlavnou prioritou novej Európskej komisie," uviedla predsedníčka únijnej exekutívy von der Leyenová.
Proces rozšírenia EÚ je naďalej založený na zásluhách a závisí od objektívneho pokroku každého z partnerov, zopakovala únijná exekutíva. To si vyžaduje odhodlanie vykonať nenávratné reformy vo všetkých oblastiach práva EÚ.
Ukrajina na ceste do EÚ
"Začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou bolo dôležitým uznaním ukrajinského odhodlania pokračovať v reformách na ceste k pristúpeniu do Európskej únie," uviedla Európska komisia vo svojom vyhlásení. "Po prvej medzivládnej konferencii v júni 2024 postupuje analytické skúmanie acquis (únijnej legislatívy) hladko," uviedla komisia v tlačovej správe.
"Za predpokladu, že Ukrajina splní všetky podmienky, sa komisia teší na začatie rokovaní o klastroch, počnúc tými základnými, možno už v roku 2025," dodala.
Podobne sa komisia vyjadrila aj k situácii v Moldavsku, u neho ocenila odhodlanie pokračovať v reformách "napriek neustálemu zasahovaniu Ruska a dopadu ruskej útočnej vojny proti Ukrajine". Rovnako ako pri Ukrajine, by aj tu mohlo rokovanie o klastroch začať už v budúcom roku.
Proces skríningu
V prípade Ukrajiny aj Moldavska prebieha takzvaný skríning. Ide o proces medzi Európskou komisiou a daným kandidátskym štátom, kedy je posudzovaná národná legislatíva a identifikované oblasti, kde je potrebné zladiť s únijnou legislatívou, takzvaný acquis.
Skríning je nutným predpokladom na otvorenie takzvaných klastrov, ktoré vždy zahŕňajú niekoľko prístupových kapitol. Tematických klastrov je celkom šesť.
Prvý, takzvaný základný, zahŕňa napríklad oblasť súdnictva a základných práv či spravodlivosti, slobôd a bezpečnosti. Druhý klaster sa týka vnútorného trhu, tretej konkurencieschopnosti a rastu, štvrtý životného prostredia, energetiky a dopravy, piaty poľnohospodárstvo a kohézie a šiesty vonkajších vzťahov, teda aj zahraničnej, bezpečnosťou a obrannej politiky.
Pôvodne mala Komisia v pláne hodnotiacu správu zverejniť už 16. októbra, nakoniec ale všetko o 14 dní odložila. Podľa informácií redakcie vyčkávala na výsledky moldavských a gruzínskych volieb.