Slovenský premiér Robert Fico síce aktuálne zaujal vystúpením v propagandistickom programe ruskej televízie, no prestížny britský denník Financial Times mu venoval bez ohľadu na to obsiahly text. Ficovo vystúpenie v relácii 60 minút moderátorky Olgy Skabejevovej vôbec nespomína, zato pomerne podrobne rozoberá jeho minulé aj súčasné postoje.
Na základe toho slovenského premiéra už v titulku označuje za novú tvár európskeho iliberalizmu. Viackrát ho tiež prirovnáva k maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý je považovaný za problémového lídra v rámci Európskej únie. Práve po vzore Orbána podľa FT Fico postupuje.
V tejto súvislosti denník cituje Petra Weissa, zakladateľa kedysi vládnej strany SDĽ, v ktorej bol aj mladý Fico. Ten konštatuje, že Únia si nemôže dovoliť ísť do otvorenej vojny proti Slovensku, lebo by tým len vohnala Fica do náručia Orbána.
FT zdôrazňujú, že Fico ešte nie je v téme vojny na Ukrajine úplne v maďarskom tábore. “Urobil niekoľko prokremeľských gest a kritizoval západné sankcie proti Rusku, ale vlani v januári sa nepripojil k Orbánovi, ktorý pohrozil vetovaním balíka pomoci EÚ pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur,” píše denník.
Okrem toho pripomína, že slovenský premiér síce zastavil zbrojnú pomoc napadnutej krajine zo zásob slovenskej armády, avšak Ukrajina dostáva veľké množstvo predovšetkým munície na základe kontaktov od našich zbrojoviek.
FT sa taktiež venujú vývoju Fica ako politika, ktorý začínal ako typický ľavičiar, no aktuálne je častokrát názorovo skôr vpravo. Túto oblasť približuje spoluzakladateľ Smeru Boris Zala, ktorý v roku 2016 od Fica odišiel. "Bol to veľmi praktický človek, ktorý nehovoril o ideológii," priblížil Fica kedysi dlhoročný europoslanec Smeru.
Premena podľa Zalu prišla počas druhého pôsobenia vo vláde - Fico bol predsedom jednofarebnej vlády Smeru v rokoch 2012 až 2016. Zala vidí zlom v roku 2014, kedy sa po neúspešnej kandidatúre na prezidenta a po tom, ako európska migračná kríza doľahla na krajiny ako Maďarsko a Slovensko, sa Fico politicky posunul doprava, hovorí Zala.
"Táto migračná kríza ho prinútila pozrieť sa bližšie na Orbánovu politiku a zistiť, ako by to mohlo fungovať aj v slovenskej konzervatívnej spoločnosti," myslí si.