Baktériou E.coli sa už nakazilo 90 ľudí v 13 štátoch USA, keď zjedli hamburger Quarter Pounder v reštauráciách McDonald‘s. S odkazom na stredajšie oznámenie amerického Úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) o tom informovala stanica ABC.
Ku koncu minulého týždňa bolo 75 nakazených. Úrady už prešetrujú dodávateľa cibule, ktorá je pravdepodobným zdrojom nákazy.
Zhruba tretina nakazených je v štáte Colorado a 17 v štáte Montana. Najmenej 27 ľudí bolo hospitalizovaných a u dvoch sa rozvinul hemolyticko-uremický syndróm (HUS), čo je závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Jeden nakazený v Colorade zomrel.
Úrad CDC varoval, že počet nakazených by mohol naďalej stúpať, pretože symptómy choroby sa obvykle prejavia až po troch alebo štyroch týždňoch po konzumácii infikovaných potravín.
Skutočný počet nakazených navyše môže byť vyšší, pretože časť sa ich vylieči bez toho, aby boli testovaní na E.coli.
CDC sa domnieva, že pravdepodobným zdrojom nákazy je čerstvá cibuľa nakrájaná na plátky, ktorá sa používa v hamburgeroch Quarter Pounder a ďalších položkách menu. Spoločnosť McDonald‘s prestala v dotknutých štátoch používať cibuľu, aby zabránila možnej ďalšej nákaze.
Cibuľu do reštaurácií dodávala kalifornská firma Taylor Farms, ktorá už dodávky do McDonald‘s aj ďalších podnikov prerušila. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v stredu oznámil, že začal inšpekciu spracovateľského centra spoločnosti Taylor Farms v Colorado Springs a tiež "záujmového pestovateľa cibule" v štáte Washington, jeho meno však neuviedol, píše agentúra AP.
Predchádzajúci výskyt baktérie E.coli vo veľkých amerických reťazcoch rýchleho občerstvenia spôsobil, že spotrebitelia sa týmto podnikom dlho vyhýbali.
Baktéria E.coli môže spôsobiť nebezpečnú hnačku a viesť k zlyhaniu obličiek a ďalším závažným zdravotným problémom. Podľa CDC sa touto baktériou ročne v USA nakazí približne 74-tisíc ľudí, z ktorých v priemere 2000 skončí v nemocnici a 61 zomrie.