Ofenzíva Rusov na Ukrajine v posledných dňoch nepriniesla podľa odborníka z Univerzity obrany Zdeňka Petráša zásadnú zmenu vo vývoji konfliktu. Situácia sa ale môže vyhrotiť v súvislosti s nasadením severokórejských mechanizovaných jednotiek. Petráš to povedal v rozhovore.
V uplynulých dňoch ruské sily útočili v Luhaňskej oblasti, a to na osi Kupjansk – Siversk, a ďalej potom aj na osi Bachmut – Toreck v oblasti Donecka a v priľahlej oblasti západného Záporožia.
Ruská ofenzíva
"Avšak ofenzívna činnosť ruských jednotiek nepriniesla zásadnú zmenu vo vývoji konfliktu, aj keď došlo k určitému posunu frontovej línie smerom do ukrajinského vnútrozemia," uviedol Petráš.
Informácie o páde Avdijivky a Vuhledaru a postupe ruských jednotiek k Pokrovsku podľa neho dokazujú, že ruská strana aj naďalej drží strategickú iniciatívu a postupne ovláda väčšinovú časť Donbasu. Celkový vývoj situácie však nemusí znamenať, že sa v horizonte napríklad niekoľko dní ukrajinský front zrúti.
"To však neznamená, že k niečomu takému nemôže dôjsť v priebehu ďalších niekoľkých týždňov, ak bude aj naďalej pretrvávať problém spojený so zásobovaním, a predovšetkým potom s pravidelnou rotáciou vojakov a dopĺňaním početného stavu jednotiek," uviedol odborník.
Situácia sa podľa neho môže ešte viac vyhrotiť v súvislosti s nasadením severokórejských mechanizovaných jednotiek do priamej bojovej činnosti.
"Avšak v tejto chvíli nie je vôbec jasné kde, v akom početnom stave a v akom zložení budú jednotky severokórejských vojakov nasadené," uviedol Petráš.
Vojaci KĽDR už operujú na Ukrajine
Špekuluje sa podľa neho o tom, že časť severokórejského kontingentu už operuje v oblasti Kurska s cieľom vytlačiť ukrajinské sily, ktoré kontrolujú toto územie.
Hovorí sa o možnosti nasadenia malých úlohových zoskupení priamo na frontovej línii, predpokladom je ale aj nasadenie špeciálnych síl k diverzným akciám v hĺbke ukrajinského územia.
"Z úzko vojenského pohľadu je otázkou, do akej miery budú severokórejské jednotky schopné spolupracovať a viesť koordinovanú činnosť s jednotkami ruskými, a to na základe spoločného systému velenia a riadenia," uviedol Petráš.
Predpokladá sa podľa neho, že vojenská technika a vybavenie, ktoré majú Severokórejčania, je do veľkej miery kompatibilné s vybavením ruskej armády, predovšetkým pokiaľ ide o ľahké pechotné zbrane a techniku mechanizovaných jednotiek.
Čas výcviku, ktorý údajne absolvujú Severokórejčania v Rusku pred samotným bojovým nasadením, ale dosť dobre nedopovedá tomu, že by ruské aj severokórejské jednotky mali fungovať koordinovane pod jednotným ruským velením.
"Možno skôr očakávať, že severokórejské jednotky budú operovať samostatne, možno aj izolovane, v rotných, maximálne práporných úlohových zoskupeniach, pri plnení špecifických úloh," uviedol odborník.
Tento predpoklad však podľa neho nezodpovedá informáciám o počte príslušníkov severokórejskej armády, ktorí majú byť vyslaní do operácie.
Niektoré zdroje totiž hovoria až o 12-tisíc vojakoch. Tieto počty by tak podľa Petráša skôr nasvedčovali tomu, že ruská strana plánuje týchto vojakov a jednotky využiť priamo v ofenzívnej činnosti na vytčených smeroch hlavného ruského úsilia na Donbase.
"Možné je aj to, že početnú silu severokórejského kontingentu chce ruské vedenie použiť na zastrašenie ukrajinských obrancov a s vedomím problémov na strane Ukrajiny, pokiaľ ide o mobilizáciu ďalších vojakov, chce Putin prinútiť prezidenta Zelenského k začatiu rokovaní o povojnovom usporiadaní," myslí si Petráš.