Talianska vláda bude platiť policajtom, ktorí budú slúžiť v migračných strediskách v Albánsku, ubytovanie v štvor- a päťhviezdičkových hoteloch.
Píše to talianska tlač, ktorá zverejnila detaily víťaznej ponuky na zabezpečenie ubytovania policajtov. Za jeden rok ubytovania približne 300 policajtov taliansky štát zaplatí na 8,9 milióna eur.
Dve strediská, ktoré nechala talianska vláda premiérke Giorgii Meloniovej zriadiť v Albánsku, podliehajú talianskej správe. To znamená, že vo vnútri stredísk hliadkujú a pracujú talianski policajti. Talianske úrady tiež vybavujú žiadosti o azyl. Albánske úrady zabezpečujú hliadkovanie v okolí centier.
Talianske ministerstvo vnútra vypísalo zákazku na ubytovanie zhruba 300 policajtov, ktorí by mali hliadkovať v táboroch. Zákazku dostala jedna miestna spoločnosť, ktorá sa zaviazala ubytovať policajtov v štvor- a päťhviezdičkových hoteloch s bazénom a súkromnou plážou. Za ročné ubytovanie ministerstvo zaplatí 8,9 milióna eur.
Ubytovanie policajtov a ich stravovanie v hoteli tak v priemere vyjde na približne 80 eur. Talianska tlač poukazuje na to, že ceny a náklady sú však v Albánsku, jednej z najchudobnejších krajín v Európe, výrazne nižšie ako v Taliansku.
Vysoké náklady na prevádzku centier dlhodobo kritizujú opoziční zákonodarcovia. Tí poukazujú na to, že policajti majú právo aj na rad príplatkov za službu v cudzine, čo ďalej navyšuje celkové výdavky, o ktorých panujú dohady. Podľa talianskych médií sa však počíta s celkovými nákladmi na zriadenie a prevádzku centier do roku 2028 vo výške zhruba 600 miliónov eur.
Premiérka Meloniová, ktorá vo voľbách uspela so svojou rétorikou proti migrantom, odmieta, že by plytvala peniazmi daňových poplatníkov.
Prvý pokus umiestniť migrantov do stredísk v Albánsku však skončil neúspechom, keď súd nariadil ich previezť späť do Talianska pre spory o zoznam bezpečných krajín.
Vláda preto schválila nový legislatívny výnos, ktorý by mal v budúcnosti takýmto sporom predísť. Kvôli definícii bezpečnej krajiny sa však na Súdny dvor Únie v októbri obrátil súd v Bologni, ktorý kritizoval definíciu prijatú vládou.
Tá umožňuje označiť za bezpečnú krajinu aj také štáty, kde sú kritériá bezpečnosti naplnené na väčšine, a nie celom území, čo zrejme odporuje inému názoru Súdneho dvora Únie z októbra.