Nemecké vládnuce strany sa dohodli na rezolúcii o boji proti antisemitizmu, ktorú počas týždňa predložia parlamentu, oznámili v sobotu politické zdroje. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Cieľom nezáväzného vyhlásenia je sprísniť kampaň proti antisemitizmu, ktorá sa zintenzívnila od začiatku vojny medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy.
Poslanci vládnucej Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SDP), Zelených, Slobodných demokratov (FDP) s opozičnou Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) rokovali o návrhu, v ktorom sa uvádza, že žiadna skupina, ktorá "spochybňuje právo Izraela na existenciu alebo vyzýva na bojkotovanie Izraela" by nemala dostávať verejné financie.
V návrhu sa ďalej uvádza, že narastajúci antisemitizmus sa "prejavuje čoraz viac a je násilný v krajne pravicových kruhoch" a je tiež spojený s "ľavicovými antiimperiálnymi" skupinami.
Cieľom je aj "chrániť, zachovať a posilniť židovský život v Nemecku", uvádza sa vo verzii, do ktorej nahliadla agentúra AFP.
Podľa podporovateľov je vyhlásenie potrebné ako reakcia na rastúci počet antisemitských útokov v Nemecku od 7. októbra 2023, keď Hamas zaútočil na Izrael, ktorý následne spustil vojenskú ofenzívu v palestínskej enkláve. Kritici však tvrdia, že niektoré časti textu obmedzia akademické a kultúrne slobody.
Okrem zákazu financovania by mal byť podľa textu obmedzený prístup antisemitských skupín do vzdelávacích budov a v niektorých prípadoch by mali byť dokonca vylúčené z vyučovania.
Približne 100 židovských umelcov a intelektuálov žijúcich v Nemecku tvrdí, že navrhovaný text neposilní, ale naopak oslabí rozmanitosť židovského života v Nemecku tým, že spojí všetkých Židov s činmi izraelskej vlády.
Konkurenčný text vypracovaný právnymi expertmi podporilo približne 600 predstaviteľov univerzít, kultúry a občianskej spoločnosti, píše AFP.