Izraelský vzdušný úder dnes večer zabil najmenej 15 ľudí v libanonskom meste Bardžá, napísala agentúra AFP. Pri ďalších dnešných izraelských úderoch v Libanone zomrelo najmenej sedem ľudí, informovala libanonská agentúra NNA. V októbri izraelská armáda podľa agentúry AP na juhu Libanonu zničila 11 dedín. Podľa denníka Financial Times je poškodených miest a dedín v oblasti najmenej 30.
Útok v meste Bardža zasiahol obytnú budovu a usmrtil najmenej 15 ľudí. S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva o tom informovali agentúry Reuters a AFP. Bardžá je mesto obývané prevažne sunnitskými moslimami a nie je považované za baštu militantného hnutia Hizballáh, proti ktorému vedie Izrael vojnu. Cieľom izraelských úderov bolo už v októbri, keď zomrelo najmenej deväť ľudí.
Pri predchádzajúcich izraelských úderoch dnes zomrelo v Libanone najmenej sedem ľudí. Prinajmenšom jeden človek bol zabitý a ďalších šestnásť ľudí bolo zranených pri údere na obytnú budovu v oblasti pobrežného mesta Džija južne od libanonského hlavného mesta Bejrútu. Pri útokoch v obciach Talja Húr a Taalá vo východolibanonskej oblasti Baalbek bolo zabitých päť ľudí a jeden človek zomrel pri údere v juholibanonskej obci Burghlíja.
Izraelská armáda v rámci boja proti hnutiu Hizballáh minulý mesiac zničila 11 dedín v juholibanonskom pohraničí a poškodila tam či úplne zničila viac ako 6800 budov. Uviedla to agentúra AP, ktorá zverejnila mapu rozsahu škôd. Libanonská tlačová agentúra NNA uviedla, že zničených či poškodených bytových jednotiek na juhu Libanonu je 40-tisíc.
Denník FT na základe analýzy satelitných snímok a fotografií zo zasiahnutých miest uviedol, že poškodených miest a dedín je najmenej 30, a to predovšetkým v zhruba tri kilometre širokom pásme pri hraniciach s Izraelom. Toto pásmo podľa FT zodpovedá nárazníkovej oblasti, ktorú izraelský minister obrany Joav Galant nazval "prvým pásom".
Deštrukcia budov je dôsledkom vzdušných úderov, ale aj riadených demolácioi. Generál libanonskej armády vo výslužbe Akram Kamál Zráví tvrdí, že izraelská armáda riadené demolácie používa z dvoch dôvodov. Prvým je rozšírenie zorného poľa hlbšie do libanonského územia, druhým je "stratégia spálenej krajiny", ktorej cieľom je oslabiť podporu miestnych obyvateľov pre hnutie Hizballáh, povedal Zráví denníku FT.
Od vlaňajšieho októbra prišlo na územie Libanonu pri izraelských úderoch o život viac ako 3000 ľudí a takmer 13 500 ďalších bolo zranených.
Konflikt medzi Izraelom a hnutím Hizballáh sa začal vlani 8. októbra. Hizballáh vtedy začal ostreľovanie severu Izraela raketami v rámci podpory palestínskeho teroristického hnutia Hamas, ktorého bojovníci deň predtým zaútočili na juh Izraela. Konflikt eskaloval tento rok v septembri; Izrael odvtedy podniká na libanonskom území početné letecké údery a 1. októbra začal pozemnú operáciu v južnom Libanone.