Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu na summite v Strednej Ázii presadzoval posilnenie vzťahov s bývalými sovietskymi turkickými republikami, keďže Ankara súperí s Ruskom a Čínou o vplyv v tomto regióne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Erdogan sa v kirgizskom hlavnom meste Biškek zúčastnil na stretnutí Organizácie turkických štátov (OTS), ktorá bola založená v roku 2009 v azerbajdžanskom Nachičevane.
"Posunieme OTS oveľa ďalej," povedal Erdogan jej vedúcim predstaviteľom a označil túto skupinu za "príkladnú platformu".
Členskými a pozorovateľskými krajinami OTS sú Turecko a bývalé sovietske stredoázijské republiky Kazachstan, Kirgizsko, Uzbekistan a Turkménsko, ako aj Azerbajdžan a odštiepenecká Severocyperská turecká republika, ktorú však uznáva len Ankara.
Pozorovateľskou krajinou je pre svoje dávne väzby na spomínané krajiny tiež Maďarsko, s ktorým sa Turecko usiluje prehĺbiť vzťahy. Na summite sa preto zúčastnil aj maďarský premiér Viktor Orbán.
Turecko v uplynulých rokoch nadviazalo pevnejšie vzťahy s týmito krajinami, pričom ťažilo z relatívnej slabosti Ruska a jeho sústredenia sa na vojenský konflikt na Ukrajine.
Ankara zdôrazňuje svoje kultúrne väzby s regiónom, kde sa hovorí podobnými jazykmi, a spája ho aj islam. V učebniciach v Turecku bola nedávno Stredná Ázia premenovaná na "Turkestan".
Erdogan privítal rozhodnutie OTS dohodnúť sa na spoločnej abecede založenej na latinke. Niektoré členské štáty OTS totiž stále používajú cyriliku, ktorá je pozostatkom ich sovietskej minulosti. "Dohoda o projekte spoločnej turkickej abecedy je historickým krokom," povedal Erdogan.
Turecko je stále relatívne malým hráčom v Strednej Ázii, ktorá má dlhodobé vojenské, politické a hospodárske väzby na Moskvu a kde má čoraz väčší vplyv aj Čína.