Nemecký minister dopravy Volker Wissing dnes oznámil, že zostane členom vlády kancelára Olafa Scholza. Zároveň vystúpi zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá v stredu ohlásila odchod všetkých štyroch svojich ministrov z vládnej trojkoalície.
Nemecká vláda sa rozpadla pre spory o hospodársku a finančnú politiku. Za ministrami FDP sa teraz hľadajú nástupcovia, ministrom financií sa podľa nemeckých médií stane doterajší štátny tajomník a Scholzov poradca Jörg Kukies.
V stredu sa v Berlíne konali rokovania, ktoré mali vyviesť vládnu trojkoalíciu z hlbokej krízy. Minister financií Christian Lindner pritom navrhol usporiadať predčasné voľby, do ktorých termínu by vládli sociálni demokrati (SPD), zelení a jeho slobodní demokrati (FDP) spoločne ďalej.
Kancelár Scholz to odmietol, Lindnera z vlády prepustil a ohlásil, že požiada v januári Spolkový snem o vyslovenie dôvery. Otvoril tak cestu k predčasným voľbám, ktoré by sa mali konať najneskôr na konci marca.
Vláda zo sociálnej demokracie a Zelených
FDP následne ohlásila, že vládu opustia všetci jej ministri. Doteraz ju v nej zastupovali práve Lindner, Wissing a ďalej ako minister spravodlivosti Marco Buschmann a ministerka vzdelania a výskumu Bettina Starková-watzingerová. Minister dopravy dnes na tlačovej konferencii ale oznámil, že ho kancelár Scholz požiadal, aby vo funkcii zostal. On sa rozhodol mu vyhovieť.
"Nechcem byť ale záťažou pre svoju stranu," dodal minister a oznámil odchod z FDP. Svoje rozhodnutie označil za "osobné" a avizoval, že nebude vstupovať do žiadnej inej politickej strany.
Nemecká vláda teraz bude zložená len zo sociálnej demokracie a strany Zelených. Nemecké médiá špekulujú, kto nahradí ministrov za FDP. Podľa verejnoprávneho webu Tagesschau by sa mal ministrom financií namiesto Lindnera, ktorého prezident Frank-Walter Steinmeier odvolá dnes popoludní, stať blízky dôverník kancelára Scholza a štátny tajomník Kukies.
Sociálny demokrat Kukies je považovaný za odborníka na hospodársku a finančnú politiku a rokuje aj o záverečných dokumentoch z rokovaní skupín G7 a G20.
Podľa zdrojov agentúry DPA by posty ministrov spravodlivosti a vzdelania mohli po členoch FDP dostať navyše ministri, ktorí už v súčasnej vláde sú.
Predčasné voľby
Podľa nemeckej ústavy môže kancelár požiadať Spolkový snem o dôveru, keď sa chce uistiť, či má naďalej podporu dostatočného počtu poslancov. Môže, ale nemusí to spojiť s konkrétnym návrhom zákona. Očakáva sa, že Scholz dôveru po rozpade trojkoalície nedostane.
V takom prípade bude môcť prezident na kancelárovu žiadosť počas nasledujúcich 21 dní Spolkový snem rozpustiť. Podľa ústavy nasledujú do 60 dní predčasné voľby. V riadnom termíne sa mali konať až 28. septembra, teraz sa najčastejšie hovorí o 9. marci.
Naposledy takto postupoval v roku 2005 kancelár Gerhard Schröder, ktorý požiadal o vyslovenie dôvery po krajinských voľbách v Dolnom Sasku, ktoré jeho sociálna demokracia prehrala.
Tento postup je však často kritizovaný, pretože Základný zákon, teda nemecká obdoba ústavy, predpokladá, že kancelár dôveru získať pri hlasovaní chce. Rovnako ako Schröderovi v roku 2005 ale ide teraz Scholzovi o to, aby mohol požiadať po neúspešnom hlasovaní o rozpustení Spolkového snemu. Scholz už v stredajšom prejave uviedol, že pre ďalšiu spoluprácu v doterajšej koalícii "neexistuje základná dôvera".