Španielska vláda nepovolila dvom dánskym lodiam, ktoré plávajú pod vlajkou Spojených štátov, zastávku v španielskom prístave Algeciras. Existuje totiž podozrenie, že vezú zbrane či vojenský materiál pre Izrael, informoval dnes denník El País s odvolaním sa na španielske ministerstvo zahraničia.
Loď Maresk Denver, ktorá vyplávala z New Yorku 31. októbra, mala mať zastávku v juhošpanielskom prístave Algeciras tento piatok a loď Maersk Seletar, ktorá vyrazila z New Yorku v pondelok, mala zastaviť v tom istom prístave 14. novembra.
Dodávka zbraní
"Tieto lode nezastavia v Španielsku," povedal denníku El País bez ďalších podrobností hovorca španielskeho ministerstva zahraničných vecí.
Španielska vláda tvrdí, že od vlaňajšieho 7. októbra, keď začala vojna Izraela s palestínskym teroristickým hnutím Hamas v Pásme Gazy, nepovolila žiadne lode so zbraňami na Blízky východ zastávku v španielskych prístavoch, ani neschválila žiadny predaj zbraní Izraelu.
Minulý mesiac španielsky premiér Pedro Sánchez vyzval krajiny sveta, aby prestali predávať zbrane Izraelu. Koncom októbra tiež ministerstvo vnútra zrušilo nákup 15,3 milióna nábojov, ktoré mala španielskej polícii dodať izraelská firma.
Sánchezova vláda patrí k hlasným kritikom izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy, ktorá je odvetou za teroristický útok Hamasu na Izrael z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci zabili na 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a asi 250 ďalších uniesli ako rukojemníkov.
Vojna v Gaze
Odvtedy trvá vojna v Gaze, ktorá si podľa tamojších úradov, ovládaných Hamásom, vyžiadala vyše 43 400 obetí z radov Palestínčanov, väčšinou tiež civilistov, a v Pásme Gazy spôsobila humanitárnu katastrofu.
Španielsky premiér už vlani v novembri pri návšteve Izraela po stretnutí s tamojším prezidentom Jicchakom Herzogom povedal, že zdieľa bolesť Izraelčanov kvôli hrozným útokom Hamasu a že Izrael má právo sa brániť.
Dodal ale, že je potrebné rešpektovať medzinárodné právo a že izraelská odveta nemôže zahŕňať smrť nevinných ľudí vrátane tisícok detí.
Tento rok v januári španielska vláda uznala palestínsky štát, pretože podľa nej len tak možno dosiahnuť mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
To isté urobili v rovnakom čase Nórsko a Írsko a v júni tiež Slovinsko a Arménsko. Celkovo tak Palestínu ako štát, ktorý zatiaľ neexistuje, teraz uznáva vyše 140 krajín.