Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. FOTO: TASR/AP  
StoryEditor

Gruzínska prezidentka vyzvala na usporiadanie nových volieb. Predseda parlamentu neprijal delegáciu z Únie

11.11.2024, 15:11
Autor:
ČTKČTK

Predseda parlamentu, ktorý je členom vládnej strany Gruzínsky sen, sa s delegáciou stretnúť odmietol, hoci ho zákonodarcovia požiadali o stretnutie.

Na usporiadanie nových parlamentných volieb dnes vyzvala gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová. Tento krok by podľa hlavy štátu mohol vyriešiť politickú krízu, v ktorej sa krajina na Kaukaze ocitla po voľbách. Napísala to dnes agentúra AFP.

V októbrových voľbách podľa oficiálnych výsledkov zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen, opozícia a prezidentka výsledky spochybnili a neuznali. Do krajiny dnes prišla delegácia poslancov krajín Európskej únie, predseda parlamentu Šalva Papuašvili ich podľa ruskej agentúry Interfax odmietol prijať.

Nedávne voľby "kontrolovala a zmanipulovala" jedna strana, uviedla na tlačovej konferencii Zurabišviliová. "Preto teraz čelíme kríze," dodala a hovorila ďalej o tom, že krajina potrebuje nové voľby, aby mala "legitímny parlament i vládu".

image

Macron, Scholz a Tusk majú obavy z diania v Gruzínsku. Musí zmeniť svoj prístup aj reformné úsilia, zhodli sa

Predseda parlamentu neprijal delegáciu

"Naši priatelia sú tu, aby sa k nám pripojili pri hľadaní spôsobov, ako pomôcť Gruzínsku dostať sa z tejto krízy," povedala prezidentka na adresu ôsmich zákonodarcov z úniových krajín, ktorí prišli do Tbilisi.

Delegáciu podľa portálu Civil.ge tvoria poslanci z Nemecka, Francúzska, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Švédska a Fínska. Stretli sa so Zurabišviliovou a majú v pláne tiež rokovania s opozíciou.

Predseda parlamentu, ktorý je členom vládnej strany Gruzínsky sen, sa s delegáciou stretnúť odmietol, hoci ho zákonodarcovia požiadali o stretnutie. "Opakovane prejavovali nepriateľský postoj ku Gruzínsku," uviedol Papuašvili podľa ruskej štátnej agentúry Interfax.

image

Voľby v Moldavsku sú dôkaz o ukradnutí volieb v Gruzínsku, tvrdí Zurabišviliová

"Sme tu ako priatelia gruzínskeho ľudu... Nie sme tu, aby sme presadzovali zmenu režimu," uviedol predseda zahraničného výboru nemeckého Bundestagu Michael Roth a člen delegácie v Tbilisi podľa Civil.ge.

"Sme tu, lebo sme extrémne znepokojení nedávnymi voľbami a nedemokratickou politikou súčasnej gruzínskej vlády," dodal s tým, že októbrové voľby podľa neho neboli slobodné ani férové. Odvolával sa na obvinenia z volebných podvodov.

Výzvy po nezávislom vyšetrovaní volieb

Roth ďalej uviedol, že delegácia podporuje volanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého kancelára Olafa Scholze a poľského premiéra Donalda Tuska po nezávislom vyšetrovaní volieb, a ak ho nemôže zabezpečiť Gruzínsko, mali by sa zapojiť inštitúcie ako Rada Európy, Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) alebo Európska únia.

"Bez objasnenia týchto obvinení nemôže EÚ uznať tieto voľby ako legitímne," uviedol Roth.

image

Oficiálne výsledky volieb v Gruzínsku sú štatisticky nemožné, tvrdí firma HarrisX

Podľa oznámených výsledkov Gruzínsky sen, ktorý podľa kritikov uplatňuje autoritársku politiku a inšpiruje sa Ruskom, získal okolo 54 percent hlasov. Opozičné koalície, ktoré médiá označujú všeobecne za prozápadné, získali spolu okolo 38 percent.

Hlava štátu aj opozícia výsledky neuznali a opozičné strany vyhlásili, že do nového parlamentu nevstúpia. Tisíce až desaťtisíce ľudí proti oznámeným výsledkom v Tbilisi protestovali.

Kupovanie hlasov či zastrašovanie

Medzinárodní pozorovatelia upozornili, že pri voľbách sa objavili prípady kupovania hlasov či zastrašovania a že hlasovanie sa konalo v napätej a nenávistnej atmosfére. Hlásené boli tiež prípady bitiek pri volebných miestnostiach alebo viacpočetné hlasovanie. Európska únia a Spojené štáty vyzvali na vyšetrenie správ o volebných nezrovnalostiach v Gruzínsku.

image

Gruzínske úrady začali vyšetrovať 47 prípadov podozrení z falšovania volieb, hovorí sa aj o podplácaní

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínskeho sna už skôr odmietol kritiku opozície a podľa portálu Civil.ge uviedol, že voľby boli spravodlivé, slobodné a demokratické. Integrácia Gruzínska do Európskej únie podľa neho zostáva pre Tbilisi prioritou.

Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili.

Parlament tento rok schválil dva zákony, ktoré presadil Gruzínsky sen a ktoré kritici označujú za normy inšpirované Ruskom, kde režim zaviedol viacero represívnych opatrení. EÚ kvôli zákonu o zahraničnom vplyve pozastavila gruzínsky prístupový proces.

01 - Modified: 2024-12-18 15:17:02 - Feat.: - Title: Vyslanec OSN pre Sýriu vyzval na uskutočnenie slobodných a férových volieb 02 - Modified: 2024-12-18 14:12:28 - Feat.: - Title: Gruzínsko mieri k vláde jednej strany, povedala europoslancom prezidentka Zurabišviliová 03 - Modified: 2024-12-17 15:02:26 - Feat.: - Title: Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová po masových protestoch vystúpi v stredu v europarlamente 04 - Modified: 2024-12-17 14:22:27 - Feat.: - Title: Európska komisia vyšetruje TikTok pre možné ovplyvňovanie rumunských volieb 05 - Modified: 2024-12-16 21:44:52 - Feat.: - Title: Svetlá na vianočnom strome v Tbilisi kvôli protestom rozsvietili bez ceremónie
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2024 04:56