V Litve dva týždne po parlamentných voľbách vznikla nová vládna koalícia pod vedením Gintautasa Paluckasa. Víťazní sociálni demokrati dnes koaličnú zmluvu podpísali s Demokratickou úniou "Za Litvu" a vlani založenou populistickou stranou Úsvit Nemenu (Nemuno Aušra). Informovali o tom agentúry.
Predseda Úsvitu Nemenu Remigijus Žemaitaitis je súdený kvôli údajným antisemitským vyjadreniam.
Nová vládna koalícia má v 141-člennom parlamente 86 kresiel. Jej členovia sa už tiež dohodli na rozdelení ministerstiev a ďalších dôležitých postov.
Úsvitu Nemenu pripadnú tri ministerstvá, vrátane rezortu spravodlivosti. Žemaitaitis sám ale členom kabinetu nebude. Ním vedená protestná strana, ktorá vo voľbách skončila na treťom mieste, spája ľavicové postoje s pravicovo populistickým programom, uvádza DPA.
Sociálni demokrati pred voľbami vyhlasovali, že s Úsvitom Nemenu vládnu spoluprácu nenaviažu. Vstup tejto strany do koalície preto vyvolal kritiku a pobúrenie v Litve i v zahraničí. Napríklad podľa Bena Cardina, šéfa zahraničného výboru amerického Senátu, vstup Úsvitu Nemenu do vlády "je proti základným hodnotám, ktoré spájajú naše krajiny".
Na štvrtok, keď sa prvýkrát zíde litovský parlament v novom zložení, je plánovaná demonštrácia proti účasti Úsvitu Nemenu na vláde.
Štyridsaťdvaročný Žemaitaitis sa na jar tohto roka vzdal poslaneckého mandátu, aby predišiel hlasovaniu o vylúčení z parlamentu. To bolo plánované po tom, ako Ústavný súd rozhodol, že svojimi vlaňajšími výrokmi na sociálnych sieťach rozdúchal nenávisť voči Židom.
Žemaitaitis bol potom obžalovaný z vytvárania nepriateľského prostredia pre Židov a zo zľahčovania holokaustu v Litve.
Pri podpise koaličnej zmluvy zástupcovia strán uisťovali verejnosť, že nová vláda bude bojovať proti antisemitizmu, xenofóbii a akémukoľvek podnecovaniu k nenávisti. Sám Žemaitaitis podľa agentúry AFP povedal, že "antisemitizmus nemožno tolerovať".
Očakáva sa, že aj s novou vládou bude Litva, ktorá je členom EÚ a NATO, pokračovať v podpore Ukrajiny. Táto krajina susediaca s ruskou Kaliningradskou oblasťou patrí medzi najväčších spojencov Kyjeva. Agentúra AFP píše, že mnoho z jej obyvateľov má obavy, že ak by Rusko porazilo Ukrajinu, mohlo by napadnúť aj Litvu.