Tajná služba Bádenska-Württemberska môže sledovať miestnu organizáciu Alternatívy pre Nemecko (AfD) a viesť ju ako podozrivú z krajne pravicových aktivít. Dnes o tom rozhodol správny súdny dvor, ktorý tak odmietol výhrady AfD.
Na celonemeckej úrovni je strana kvôli podozreniu z krajne pravicového extrémizmu v hľadáčiku aj Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV), ako sa civilná kontrarozviedka oficiálne volá.
Organizáciu môžu sledovať
Zemská kontrarozviedka v Bádensku-Württembersku označila AfD ako podozrivú v júli 2022, čo oznámila v tlačovom vyhlásení. AfD následne právne napadla nielen samotné označenie, ale aj jeho verejné publikovanie.
Žalobu už skôr odmietol správny súd v Stuttgarte a jeho rozhodnutie teraz potvrdil aj nadriadený správny súdny dvor.
"Podmienky pre označenie za podozrivý prípad, a tým aj za objekt sledovania kontrarozviedkou, boli splnené," uviedol súdny dvor v rozhodnutí.
O AfD, ktorá od roku 2017 zasadá v celonemeckom parlamente a ktorá je v aktuálnych prieskumoch po konzervatívnej únii CDU/CSU druhou najväčšou politickou silou v Nemecku, sa zaujíma viacero krajinských kontrarozviedok.
Napríklad tajné služby v Durínsku a Sasku stranu považujú za preukázateľne krajne pravicovú.
AfD hrozí extrémistická nálepka
Alternatíva v posledných mesiacoch prehrala niekoľko súdov, v ktorých sa snažila označenie a sledovanie tajnými službami napadnúť.
BfV v polovici októbra oznámil, že do konca roka predloží nové hodnotenie strany. AfD tak hrozí, že ju celonemecká kontrarozviedka označí za preukázateľne extrémistickú.
Tajné služby v Nemecku používajú tri stupne hodnotenia. Prvým je takzvaný prípad na preverenie, kedy je možné aktivity strany hodnotiť len s pomocou verejne dostupných materiálov, ako sú novinové články a vyhlásenia – v danom prípade AfD a jej členov.
V druhom stupni, teda v prípade podozrenia z krajne pravicovej činnosti, je povolené nasadenie spravodajských prostriedkov. Tretí stupeň potom môže viesť k zakázaniu strany, čo je zložitý a politicky citlivý proces.