Šéf úniovej diplomacie Josep Borrell navrhuje členským štátom EÚ, aby dvadsaťsedmička pozastavila pravidelný politický dialóg s Izraelom. Priviedli ho k tomu správy rôznych nezávislých medzinárodných organizácií, podľa ktorých Izrael porušuje ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na činiteľov v EÚ.
Borrell svoj návrh predniesol ústne stálym zástupcom pri EÚ a rokovať by sa o ňom malo v pondelok na schôdzke ministrov zahraničia.
Politický dialóg medzi EÚ a Izraelom upravuje takzvaná asociačná dohoda z roku 2000. Jej cieľom je posilnenie vzájomných vzťahov a rozvoj partnerstva medzi EÚ a Izraelom. DPA pripomína, že v dokumente sa píše o tom, že ich vzájomné vzťahy sú založené na dodržiavaní ľudských práv a demokratických princípov.
Borrell už v októbri oznámil, že chce s ministrami zahraničia rokovať o spôsobe, akým Izrael vedie vojnu v Pásme Gazy proti teroristickému hnutiu Hamas a v Libanone proti šiitskému militantnému hnutiu Hizballáh.
Írsko a Španielsko už pred dlhším časom dali najavo, že by chceli preskúmať dohodu s Izraelom. Ide v nej okrem politického dialógu aj o hospodársku spoluprácu v oblastiach, ako je priemysel, energetika, doprava a turistika. Diplomati podľa agentúry DPA zdôrazňujú, že prerušiť politický dialóg neznamená pozastaviť asociačnú dohodu.
Aby Borrellov návrh prešiel, museli by ho podporiť všetky štáty dvadsaťsedmičky. To však nie je pravdepodobné, pretože krajiny ako Česko a Maďarsko doteraz jasne stáli na strane Izraela. Únioví činitelia podľa agentúry DPA vysvetľujú, že z Borrellovho pohľadu by už samotná diskusia o pozastavení dialógu s Izraelom mohla byť jasným politickým signálom.
DPA píše, že tento návrh by mohol byť poslednou Borrellovou iniciatívou na čele úniovej diplomacie. Za jeho nástupkyňu členské štáty v lete vybrali bývalú estónsku premiérku Kaju Kallasovú. Postu sa bude môcť ujať, keď Európsky parlament dá zelenú novej Európskej komisii.