Irán plánuje otvoriť liečebnu pre ženy, ktoré porušujú zákon o hidžábe, čo je šatka, ktorou si má moslimská žena zakrývať vlasy a dekolt a ktorý ženy v Iráne musia od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti. Informoval o tom dnes spravodajský web denníka The Guardian.
Otvorenie liečebne pre ženy, ktoré si skladajú hidžáb, oznámila Mehrí Tálebí Dárestaňová, riaditeľka iránskeho úradu pre ženy a rodiny, ktorý spadá pod teheránsky úrad pre podporu cností a prevenciu nerestí. Poznamenala, že nová klinika bude ponúkať "vedeckú a psychologickú liečbu proti odstraňovaniu hidžábu".
Mnohé Iránky a ľudskoprávne skupiny pobúrili oznámenie.
Síma Sábetová, iránska novinárka žijúca v Británii, ktorá sa vlani stala terčom iránskeho pokusu o atentát, najnovšie oznámenie iránskych úradov namierené proti ženám označila za hanebné.
"Myšlienka, že založíte kliniky, kde budete ‘liečiť‘ nezahalené ženy, je desivá," uviedla. Iránsky režim bude podľa nej od zvyšku spoločnosti oddeľovať ženy len preto, že nedodržiavajú ideológiu.
Iránsky právnik zameraný na ľudské práva Hosejn Raísí poznamenal, že myšlienka liečebne pre ženy, ktoré odmietajú nosiť hidžáb, je nielen neislamská, ale odporuje aj iránskym zákonom. Taktiež označil za šokujúce, že zriadenie liečebne oznámil úrad, ktorý spadá priamo pod iránskeho najvyššieho duchovného ajatolláha Alího Chameneího.
Správa o liečebni sa už rozšírila medzi protestnou skupinou za ženy, život a slobodu a študentkami, medzi ktorými vyvolala obavy aj vzdor, napísal The Guardian.
"Nebude to klinika, bude to väznica. Sotva sa nám darí vyjsť s peniazmi, máme tu výpadky prúdu, ale štát sa zaujíma o kus handry. Či je chvíľa, kedy by sme mali všetky znovu vyjsť do ulíc, je to teraz, alebo nás zavrú všetky," povedala denníku jedna mladá Iránka pod podmienkou zachovania anonymity.
Začiatkom novembra svet obletela správa o zatknutí iránskej študentky, ktorá sa vyzliekla do spodnej bielizne na protest proti šikane súvisiacej s prísnymi pravidlami obliekania v krajine. Incident sa odohral viac ako dva roky po tom, ako Iránom otriasli protesty vyvolané smrťou iránskej Kurdky Mahsy Amínovej po zatknutí iránskou mravnostnou políciou.