Minimálne okolo dvetisíc ľudí sa dnes v centre Berlína vydalo na protivojnový pochod mestom organizovaný ruskou opozíciou. Do čela sprievodu sa postavili prominentní odporcovia režimu ruského prezidenta Vladimira Putina – Ilja Jašin, Vladimir Kara-Murza a Julija Navaľná.
Požadujú stiahnutie ruských inváznych jednotiek z Ukrajiny, proces s Putinom ako vojnovým zločincom a prepustenie všetkých politických väzňov v Rusku. Informovali o tom dnes stanice Deutsche Welle (DW), agentúra AP alebo internetová stránka Meduza.
"Nie vojne! Nie vojne! Nie vojne!" volali v ruštine niektorí účastníci sprievodu podľa záberov zverejnených na telegramovom účte Deutsche Welle. "Putin je vojnový zločinec a nemal by byť spájaný s celým Ruskom," vyhlásil podľa stanice na zhromaždení Jašin. Opozičník zároveň vyzval na súd s ruským prezidentom, šéf Kremľa podľa neho patrí do väzenia.
Žiadny Putin, žiadna vojna
Berlínska polícia počet účastníkov na začiatku akcie odhadla na približne 1800. Spravodajca Meduzy na mieste odhaduje ich počet na šesť až sedem tisíc. Agentúra AP píše o minimálne tisícke účastníkov. Niektorí skandovali v ruštine "Rusko bez Putina" alebo niesli transparenty s rôznymi heslami v ruštine aj angličtine. Na niektorých stálo v nemčine "Putin = vojna" alebo "Putin je vrah", opísala AP.
Za obrovským transparentom s anglickými slovami "No Putin. No War" ("Žiadny Putin. Žiadna vojna") išli na čele sprievodu Jašin a Kara-Murza, ktorých ruské súdy poslali na roky do väzenia. Kara-Murzu uznali vinným z vlastizrady, Jašina z toho, čo ruské úrady nazývajú šírením nepravdivých informácií o armáde. Na slobodu sa dostali spolu s niekoľkými ďalšími odporcami Kremľa tento rok v lete pri rozsiahlej výmene väzňov medzi Ruskom a Západom.
Spolu s nimi podujatie organizuje Navaľná, vdova po opozičnom predákovi Alexejovi Navaľnom, ktorý zomrel náhle tento rok vo februári vo veku 47 rokov v trestaneckej kolónii na Sibíri, kde si odpykával okrem iného devätnásťročný trest za extrémizmus.
Podľa Jašina je požiadavkou dnešného pochodu "stiahnutie ruských jednotiek z Ukrajiny, proces s Putinom ako vojnovým zločincom a prepustenie všetkých politických väzňov v Rusku. "Organizátori tiež upozornili, že na území Ruska v súčasnosti nie je možné organizovať demonštrácie proti režimu. Ruské úrady kritiku potierajú.
Roztrieštená opozícia
Niektorí demonštranti podľa AP prišli s ruskou alebo ukrajinskou vlajkou, ďalší si priniesli bielo-modro-bielu vlajku, ktorú používajú niektoré ruské opozičné skupiny. Pred protestom sa na sociálnych sieťach rozhorel spor o to, či má byť na ňom ruská trikolóra, upozornilo Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL).
Niektorí kritici totiž namietajú, že ruskú vlajku zdiskreditovala vojenská agresia na Ukrajine. Jašin podľa DW označil tému vlajky za nedôležitú. Na proteste však niektorí účastníci podľa záberov DW vyjadrovali s prítomnosťou ruskej vlajky nesúhlas.
Navaľná, Kara-Murza aj Jašin označili dnešné zhromaždenie za prejav jednoty, píše AP a upozorňuje na vnútorné nezhody medzi ruskými opozičníkmi. Ruská exilová protivojnová opozícia zatiaľ väčšinou nedokázala hovoriť jedným hlasom, napísala agentúra, podľa ktorej sa nezhodnú spojenci Navaľného s ďalšími prominentnými disidentmi.
Podľa Deutsche Welle sa roztrieštená ruská exilová opozícia zhromaždila za rôznymi lídrami. Časť podporuje Navaľnú a projekt jej zosnulého manžela Fond boja s korupciou, ďalšia stojí za bývalým magnátom Michailom Chodorkovským, ktorý strávil desať rokov vo väzení po tom, čo postavil proti Putinovi po jeho nástupe do prezidentského úradu v roku 2000.
Od svojho prepustenia v roku 2013 žije Chodorkovskij v londýnskom exile, odkiaľ financuje činnosť ruskej opozície. Je tiež zakladateľom opozičného hnutia Otvorené Rusko.