Indická metropola Dillí sa potýka s nadmerným znečistením vzduchu. Namerané hodnoty sú tam aj šesťdesiatkrát vyššie, ako koľko stanovujú normy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), píše dnes agentúra AFP s odvolaním sa na švajčiarsku platformu IQAir. Dillí sa potýka so zlou kvalitou vzduchu dlhodobo.
Koncentrácie mikročastíc PM2,5, ktoré môžu mať negatívny dopad na zdravie, v niektorých častiach indickej metropoly dosiahli podľa IQAir až 907 mikrogramov na meter kubický vzduchu. WHO pritom odporúča, aby krátkodobá koncentrácia nepresiahla 15 mikrogramov na meter kubický. Koncentrácie PM2,5 by podľa WHO mali byť dlhodobo pod piatimi mikrogramami na meter kubický vzduchu. Pod týmto limitom by prítomnosť častíc PM2,5 dlhodobo nemala viesť k zdravotným problémom.
Limity WHO patria k najprísnejším na svete. V EÚ je povolená ročná koncentrácia častíc PM2,5 do 20 mikrogramov na meter kubický vzduchu.
Indická metropola, kde žije 30 miliónov ľudí, bola dnes ráno zahalená do hustej smogovej hmly. Úrady okrem iného nariadili, aby väčšina škôl až do odvolania vyučovala dištančne. Úrady tiež nariadili obmedziť stavebné aktivity a prevádzku nákladných vozidiel, ktoré jazdia na naftu.
Dillí so silným znečistením ovzdušia bojuje každú zimu, pretože studený vzduch tu zadržiava emisie, prach a dym z kontrolovaných požiarov na farmách v priľahlých poľnohospodárskych štátoch Pandžáb a Harijána.
IQAir štvrtý rok po sebe vyhodnotila Dillí ako veľkomesto s najviac znečisteným ovzduším na svete. Zlá kvalita vzduchu je však v zime bežný problém naprieč južnou Áziou. Zhoršujúce sa znečistenie ovzdušia môže skrátiť život obyvateľov tohto regiónu o viac ako päť rokov, uviedol vlani Inštitút energetickej politiky Chicagskej univerzity (EPIC) vo svojom Indexe kvality ovzdušia.