Izraelskí vojaci v južnom Libanone pri militantnom hnutí Hizballáh našli oveľa viac ruských zbraní, ako očakávali, napísal spravodajský web denníka The Wall Street Journal. Značná časť z nich podľa denníka zrejme pochádzala od sýrskej armády, ktorú Rusko zásobuje už roky. Moskva sa do vojny v Sýrii zapojila na strane Damasku v roku 2015, čo ovplyvnilo pomer síl v prospech režimu.
Hizballáh disponuje modernými a sofistikovanými zbraňami, a to vo výrazne väčšom množstve, ako izraelská armáda pôvodne odhadovala.
Zbrane zo Sýrie
Niektoré z týchto zbraní, vrátane moderných protitankových striel Kornet vyrobených až v roku 2020, boli v posledných rokoch prepravené do južného Libanonu z ruských skladov v susednej Sýrii, napísal WSJ s odvolaním sa na sýrskych bezpečnostných činiteľov a arabský zdroj. Rusko dlhodobo dodáva zbrane sýrskej armáde a spravuje v Sýrii tiež vlastné sklady.
Izraelská armáda síce vedela, že Hizballáh disponuje ruskými zbraňami, ale jej vojaci nevkročili do častí južného Libanonu od vojny s Hizballáhom v roku 2006, čo odhady týkajúce sa súčasných zásob skupiny sťažilo. Podľa WSJ sa vedelo, že Hizballáh má staré ruské zbrane, z ktorých niektoré boli ešte vyrobené v Sovietskom zväze.
Teraz nájdené zbrane sú modernejšie, pokročilejšie a je ich oveľa viac, ako sa predpokladalo. Podľa zdrojov WSJ prispeli k bojaschopnosti Hizballáhu po tom, ako izraelské nálety zdecimovali najvyššie vedenie tejto Iránom podporovanej militantnej skupiny. Protitankové zbrane, ako je Kornet, patria k najúčinnejším zbraniam v arzenáli Hizballáhu a majú na svedomí životy mnohých izraelských vojakov.
Nález zbraní tiež zvýšil obavy v Izraeli, že Rusko možno prehlbuje svoje vzťahy s Hizballáhom, hoci Moskva dlhodobo tvrdí, že sa nestavia na žiadnu stranu v konfliktoch medzi Izraelom a jeho susedmi.
Nulová tolerancia
"Izrael musí byť asertívnejší a obhajovať svoje záujmy," povedal bývalý izraelský veľvyslanec v Rusku Arkady Mil-Man. "Musíme Rusom vysvetliť a oznámiť, že už nebudeme tolerovať žiadnu pomoc Hizballáhu a Iránu, ktorá by mohla poškodiť Izraelčanov," dodal Mil-man, ktorý teraz pôsobí ako vedúci výskumný pracovník v Inštitúte pre štúdium národnej bezpečnosti v Tel Avive.
Ruská vláda a sýrske ministerstvo zahraničia na žiadosť WSJ o komentár neodpovedali. Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vec komentovať odmietla.
Izrael sa dlhodobo snaží udržiavať dobré vzťahy s Ruskom, čiastočne preto, aby sa vyhol konfliktu v Sýrii, kde je Rusko vojensky prítomné a kde Izrael vykonáva vzdušné údery s cieľom zastaviť dodávky zbraní Hizballáhu.
Úloha Ruska v blízkovýchodnom regióne sa mení od roku 2022, keď začalo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Podľa analytikov sa totiž Moskva odvtedy snaží agresívnejšie napádať USA a ich spojencov, kdekoľvek je to možné.
Rusko poskytlo jemenským povstalcom Húsíom súradnice, keď na začiatku tohto roka zaútočili na západné lode v Červenom mori, uviedol WSJ, a podľa amerických predstaviteľov Moskva zvažuje, že jemenským povstalcom dodá protilodné strely. Denník tiež uviedol, že ruská žoldnierska Wagnerova skupina (v ruskom prepise Vagnerova) plánovala poskytnúť systém protivzdušnej obrany Hizballáhu, hoci nie je jasné, či sa dodávka uskutočnila.
Do Ruska od začiatku vojny v Pásme Gazy začatej po minuloročnom októbrovom útoku teroristickej skupiny Hamas na Izrael prišlo niekoľko predákov Hamasu. Moskva tvrdí, že cieľom týchto návštev bolo sprostredkovať zmierenie medzi Hamasom a Fatahom, konkurenčným palestínskym zoskupením, ktoré si ponechalo vládu na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Prehĺbila sa tiež ruská spolupráca s Iránom, ktorý Moskve začal dodávať zbrane a balistické strely. Tie Rusko používa na Ukrajine. Rovnaké drony, ktoré útočia na Ukrajine, teraz Hizballáh využíva proti Izraelu, povedal WSJ izraelský zdroj s tým, že výsledky sú smrtiace.