V Grécku sa koná generálny štrajk proti nízkym mzdám a vysokým životným nákladom. K protestu sa pripojili zamestnanci v doprave, lekári v nemocniciach, učitelia alebo stavební robotníci. Lode zakotvili v prístavoch a prerušená bola tiež autobusová a železničná doprava. Ohlásená je na dnes aj demonštrácia v centre Atén, uviedla agentúra Reuters.
Grécko v čase dlhovej krízy v rokoch 2009 až 2018 výrazne znížilo dôchodky, minimálnu mzdu či platy štátnych zamestnancov výmenou za finančnú pomoc 280 miliárd eur. Kríza znížila výkon gréckej ekonomiky a hrozilo tiež, že Grécko bude musieť opustiť eurozónu.
Po roku 2018 sa grécka ekonomika zotavuje a stredopravá vláda premiéra Kyriakosa Mitsotakisa od nástupu do úradu v roku 2019 štyrikrát zvýšila minimálnu hrubú mesačnú mzdu, naposledy na 830 eur mesačne. Prisľúbila tiež, že ju do roku 2027 zvýši na 950 eur.
Protestujúci však tvrdia, že doterajšie zvýšenie nie je adekvátne, pretože náklady na energie, potraviny a bývanie vzrástli výraznejšie. "Ceny a nájmy vyleteli do neba, kým mzdy sú na minime," stálo dnes na plagáte najväčšieho gréckeho odborového zväzu v súkromnom sektore GSEE, ktorý vyzýval na účasť na štrajku.