Ruská armáda odpálila proti Ukrajine jednu z najnovších rakiet stredného doletu nazvanú Orešnik (Líska), vybavenú nejadrovou bojovou hlavicou, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin.
Tieto rakety dosahujú desaťnásobok rýchlosti zvuku a nemôžu ich zostreliť ani americké systémy protiraketovej obrany v Európe, tvrdil Putin. Zároveň varoval, že Moskva by tieto prostriedky mohla použiť proti krajinám, ktoré Ukrajincom dovolia, aby dodávané strely vypúšťali na Rusko.
Západné zbrane
Ruské ministerstvo obrany pred dvoma dňami vyhlásilo, že ukrajinské vojská podnikli útok na Brjanskú oblasť na západe Ruska šiestimi americkými raketami ATACMS.
Podľa médií to bolo prvýkrát, čo Ukrajina použila západné zbrane proti cieľom v hĺbke ruského územia. O deň neskôr Ukrajina podľa médií použila na ciele v Rusku aj strely s plochou dráhou letu Storm Shadow dodané Britániou.
"V reakcii na použitie amerických a britských zbraní dlhého doletu podnikli ruské ozbrojené sily 21. novembra tohto roku kombinovaný úder na jedno zo zariadení vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny," povedal Putin. "V bojových podmienkach bol okrem iného testovaný jeden z najnovších ruských raketových systémov stredného doletu," dodal.
Medzikontinentálna raketa
Putinovo vyhlásenie nasledovalo niekoľko hodín po tom, ako ukrajinské letectvo tvrdilo, že Rusko počas noci odpálilo medzikontinentálnu balistickú raketu na ukrajinské mesto Dnipro. Podľa západných expertov ale ruská armáda zaútočila raketou stredného doletu.
"Dnes náš šialený sused opäť ukázal, kým naozaj je, a ako pohrdá dôstojnosťou, slobodou a životmi ľudí všeobecne. A ako sa bojí. Bojí sa tak veľmi, že už používa nové rakety, "okomentoval ruský útok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého krajina s tretím rokom bráni ruskej agresii.
Po vyše 1000 dňoch vojny má Rusko na bojisku navrch, jeho početnejšia armáda postupuje v Donbase na východe Ukrajiny a ukrajinskí civilisti trpia neľútostnými útokmi dronov a rakiet.
Analytici a pozorovatelia tvrdia, že rozhodnutie amerického prezidenta Joea Bidena a ďalších západných predstaviteľov povoliť Ukrajine použiť západné rakety a strely proti cieľom v Rusku pravdepodobne nezmení priebeh vojny, ale ruskú armádu postaví do zraniteľnejšej pozície a mohlo by skomplikovať logistiku, ktorá je pre vojnu kľúčová, poznamenala agentúra AP.