V Gruzínsku sa dnes prvýkrát zišiel parlament v novom zložení. Časť poslancov však chýbala, pretože opozícia ho bojkotuje a výsledky októbrových volieb neuznáva. Napísala to dnes agentúra AFP, podľa ktorej v krajine na Kaukaze pokračuje politický chaos.
Prezidentka Salome Zurabišviliová označila otváracie zasadnutie zákonodarného zboru za protiústavné, okrem iného kvôli tomu, že ústavný súd zatiaľ nerozhodol o jej sťažnosti na voľby. Viacerí Gruzínci proti oficiálne oznámeným výsledkom hlasovania protestujú.
Na poludnie miestneho času (o deviatej ráno SEČ) sa na otváracom zasadnutí zišli zákonodarcovia vládnucej strany Gruzínsky sen, napísala dnes ráno AFP.
Prezidentka označila zasadnutie za protiústavné
V októbrovom hlasovaní podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Gruzínsky sen, ktorý podľa kritikov uplatňuje autoritársku politiku a inšpiruje sa Ruskom. Prozápadná opozičná koalícia, ktorá sa podľa oficiálnych výsledkov tiež dostala do zákonodarného zboru, výsledky neuznali, označujú ich za zmanipulované v prospech Gruzínskeho sna a vyhlásili, že do parlamentu nevstúpia.
Proúniová hlava štátu minulý týždeň požiadala ústavný súd, aby zrušil výsledky posledných volieb. Zurabišviliová už skôr označila hlasovanie za nelegitímne a obvinila Rusko z zasahovania.
Odmietla tiež vydať dekrét na zvolanie zákonodarného zboru. Dnešné otváracie pojednávanie označila za protiústavné. "1) Masívne volebné podvody podkopali jeho legitimitu. 2) odmietla som zvolať prvé zasadnutie a ústava neuznáva nikoho, kto by mohol konať ako náhrada. 3) moje odvolanie na Ústavný súd čaká na vybavenie," uviedla na sieti X.
Popredný odborník na ústavné právo Vachušti Menabde podľa AFP myslí, že "nový parlament sa nemôže zísť, kým Ústavný súd nevynesie rozhodnutie o žalobe Zurabišviliovej". Všeobecný súd musí o žiadosti prezidentky rozhodnúť do jedného mesiaca.
Opozícia vyzvala na protest
Za silnej policajnej prítomnosti sa v nedeľu večer začali pred budovou parlamentu stretávať demonštranti, ktorých k protestom vyzvala opozícia, napísala AFP, podľa ktorej sa stovky protestujúcich utáborili pozdĺž hlavnej triedy v Tbilisi, kde zablokovali dopravu. Ľudia demonštrujúci proti výsledkom volieb vychádzajú do ulíc metropoly od vyhlásenia oficiálnych výsledkov volieb.
Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínskeho sna už skôr odmietol kritiku a podľa portálu Civil.ge uviedol, že voľby boli spravodlivé, slobodné a demokratické. Doterajší predseda parlamentu Šalva Papuašvili v piatok uviedol, že poslanci by mali hlasovať o zotrvaní Kobachidzeho na čele vlády.
Právo nominovať premiéra má miliardár, zakladateľ a čestný predseda Gruzínskeho sna Bidzina Ivanišvili, ktorý je považovaný za človeka, ktorý ťahá za nitky bez toho, aby mal oficiálnu vládnu funkciu, podotkla AFP.
Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili.
Gruzínsky parlament tento rok schválil dva zákony, ktoré presadil Gruzínsky sen a ktoré kritici označujú za normy inšpirované Ruskom, kde režim zaviedol množstvo represívnych opatrení. EÚ kvôli takzvanému zákonu o zahraničnom vplyve pozastavila gruzínsky prístupový proces.
Medzinárodní pozorovatelia upozornili, že pri októbrových parlamentných voľbách sa objavili prípady kupovania hlasov či zastrašovania a že hlasovanie sa konalo v napätej a nenávistnej atmosfére. Hlásené boli prípady bitiek pri volebných miestnostiach alebo viacpočetného hlasovania.
Európska únia a Spojené štáty vyzvali na prešetrenie údajných volebných nezrovnalostí.