Izraelské letectvo dnes podniklo ďalšie vzdušné údery na južnom predmestí Bejrútu. Armáda predtým vyzvala na evakuáciu obyvateľov v okolí troch budov a neskôr uviedla, že útočila na pozície militantného hnutia Hizballáh.
Izrael sa tiež po dvoch dňoch prihlásil k mohutnému úderu na budovu v centrálnom Bejrúte, pri ktorom v sobotu zahynuli podľa libanonských úradov tri desiatky ľudí. Hovorca izraelskej vlády medzitým vyhlásil, že Izrael smeruje k uzavretiu dohody o prímerí, informujú tlačové agentúry AFP a Reuters.
Veluteľské centrá Hizballáhu
"Izraelské letectvo vykonalo tri údery v oblasti Hárit Hrajk," uviedla libanonská tlačová agentúra NNA s odvolaním sa na jednu zo štvrtí na južnom bejrútskom predmestí Dáhija, ktoré je považované za baštu Hizballáhu.
Izrael tam vykonáva početné údery od 23. septembra, keď ofenzívu proti Iránom podporovanému hnutiu rozšíril na celý Libanon. Izraelská armáda neskôr vyhlásila, že dnešné údery zasiahli "viaceré veliteľské centrá Hizballáhu" na predmestí.
Izraelská armáda sa dnes tiež prihlásila k úderu na osempodlažný dom vo štvrti Basta v centre Bejrútu zo sobotňajšieho rána, pri ktorom podľa libanonského ministerstva zdravotníctva zahynulo najmenej 29 ľudí a ďalších 67 bolo zranených a po ktorom podľa svedkov zostal na mieste hlboký kráter.
Na otázku agentúry AFP armáda bez bližších podrobností uviedla, že úder mieril na "veliteľské stredisko Hizballáhu". Izraelské aj arabské médiá cez víkend uviedli, že terčom bol člen najvyššej vojenskej rady Hizballáhu Muhammad Hajdar, podľa niektorých zdrojov však úder nebol úspešný.
Hizballáh v nedeľu odpovedal vyslaním až 250 rakiet a dronov na izraelské územie, najmä na centrálnu oblasť Tel Avivu aj na juh krajiny, uviedla armáda.
Samotný Hizballáh sa v nedeľu prihlásil k zodpovednosti za celkovo 50 útokov na izraelské územie aj na izraelské jednotky, s ktorými bojuje v južnom Libanone, čo je podľa agentúr najviac od vypuknutia konfliktu vlani v októbri. Po mimoriadne výbušnom víkende zostali dnes v Bejrúte a v okolí uzavretej školy a výučba prebiehala online.
Evakuácia obyvateľov
Dnes popoludní potom izraelská armáda vyzvala na evakuáciu ďalších štyroch budov na južnom predmestí Bejrútu, jedného domu v meste Nabatíja na juhu Libanonu a celej štvrte v prístave Súr. Libanonské úrady neskôr oznámili, že pri úderoch v oblasti Súru bolo zabitých najmenej 12 ľudí a osem utrpelo zranenia.
Súčasný konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom prepukol vlani 8. októbra. Hizballáh vtedy začal ostreľovať sever Izraela raketami v rámci podpory palestínskeho teroristického hnutia Hamas, ktorého bojovníci deň predtým zaútočili na juh Izraela. Konflikt v Libanone eskaloval tento rok 23. septembra; Izrael odvtedy podniká na libanonské územie rozsiahle letecké údery a 1. októbra začal pozemnú operáciu na juhu Libanonu v snahe vytlačiť Hizballáh z pohraničia a umožniť návrat asi 60-tisíc vysídlených obyvateľov na sever Izraela.
V celom Libanone vrátane hlavného mesta musel opustiť svoje domovy vyše milióna ľudí. Podľa bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva, ktorá nerozlišuje medzi ozbrojencami a civilistami, prišlo o život 3754 ľudí, z toho prevažná väčšina v čase od tohtoročného septembra.
Minulý týždeň však získalo na dynamike úsilie o uzavretie prímeria v medzi Izraelom a Hizballáhom, keď v Libanone a Izraeli rokoval osobitný americký vyslanec Amos Hochstein o návrhu z dielne Washingtonu.
Hovorca izraelskej vlády David Mencer dnes podľa agentúry Reuters povedal, že Izrael mieri k dohode o prímerí, hoci je stále potrebné doriešiť niektoré body. "Smerujeme k dohode, ale stále zostáva vyriešiť niektoré otázky," uviedol bez ďalších podrobností. Prakticky tak zopakoval nedeľné správy zo zdrojov reportéra serveru Axios a izraelskej verejnoprávnej stanice Kan.
Izraelský minister zahraničia Gideon Saar potom dnes v širšom prejave pred poslancami Knesetu povedal, že akékoľvek prímerie bude závisieť len od dodržiavania dvoch dohodnutých pravidiel: aby jednotky Hizballáhu zostali severne od rieky Litania, teda v bezpečnej vzdialenosti od izraelských hraníc, a aby sa toto militantné hnutie nemohlo v Libanone prekupiť a znovu vyzbrojiť.