„Predtým sme mali len cvičenie, ale v deň invázie sme mali zbrane v plnej pohotovosti. Boli sme pripravení ich vypustiť na ciele na mori aj vo vzduchu a vykonať jadrový útok,“ popísal pre stanicu BBC Anton, niekdajší dôstojník ruských jadrových síl, ktorý skrýva svoju pravú identitu.
Anton uviedol, že jeho jednotka bola v plnej pohotovosti uzamknutá vo vnútri základne. „Jediné informácie zvonku, ktoré sme mali k dispozícii, bola ruská štátna televízia. Nevedeli sme, čo to všetko znamená. Automaticky som plnil svoje povinnosti,“ uviedol.
Personálu základne nehrozí povolanie na bojisko – jeho povinnosťou je strážiť, udržiavať a obsluhovať atómový arzenál. „Stav pohotovosti zrušili po dvoch až troch týždňoch,“ podotkol Anton, ktorého svedectvo ponúka pohľad do prísne tajného fungovania jadrových síl v Rusku.
„Prebieha tam striktné výberové konanie. Každý je profesionálny vojak – žiadni branci. Všetci musia neustále prechádzať kontrolami a testovaním na detektore lži. Plat je vyšší ako inde. Vojaci majú za úlohu odraziť alebo vykonať jadrový útok,“ konštatoval Anton.
Armáda stráži aj život miestnych zamestnancov. „Je to uzavretá spoločnosť, dovnútra sa nedostane nikto zvonku. Ak chcete, aby vás navštívila rodina, musíte si podať žiadosť na FSB tri mesiace vopred,“ pokračoval.
Podľa BBC velil Anton jednej z bezpečnostných jednotiek základne, ktorá strážila jadrové zbrane. „Naša reakčná doba bola dve minúty,“ uviedol.
Nová doktrína
Rusko má podľa odhadov amerických expertov 4400 funkčných jadrových hlavíc, z ktorých asi 1700 je rozmiestnených alebo pripravených na použitie. Všetky členské štáty NATO dohromady majú podobný počet.
Ruský prezident Vladimir Putin v minulom týždni svojím výnosom potvrdil novú ruskú doktrínu jadrového odstrašovania, rozširujúcu zoznam možností, kedy Moskva môže jadrové zbrane použiť.
Zostáva vám 44% na dočítanie.