Izrael a libanonské hnutie Hizballáh schválili dohodu o prímerí sprostredkovanú Spojenými štátmi a Francúzskom, oznámil dnes americký prezident Joe Biden. Platiť podľa neho začne v stredu o 04:00 miestneho času. Biden v prejave v Bielom dome tiež uviedol, že dohoda otvára cestu k trvalému ukončeniu konfliktu, v ktorom za viac ako rok zahynuli tisíce ľudí.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu predtým v televíznom prejave vyhlásil, že Izrael dohodu o prímerí prijíma, rázne ale odpovie na akékoľvek jej porušenie zo strany Hizballáhu. Dnes dohodu podľa Netanjahua schválil užší bezpečnostný kabinet. Úrad izraelského premiéra tiež poďakoval Bidenovi "za jeho podiel" na dosiahnutí dohody, uviedla agentúra AFP.
Dohoda podľa Reuters predpokladá, že sa izraelské jednotky stiahnu z južného Libanonu a v oblasti sa rozmiestnia vojaci libanonskej armády. Hizballáh súčasne presunie svoje sily od hraníc za rieku Lietanie.
Biden a francúzsky prezident Emmanuel Macron v spoločnom vyhlásení uviedli, že dohoda vytvorí podmienky potrebné na návrat k mieru do Libanonu a že Francúzsko a USA budú pracovať na tom, aby bolo prímerie realizované v plnom rozsahu.
Libanonský minister zahraničia Abdalláh Bú Habíb uviedol, že libanonská armáda je pripravená nasadiť v južnom Libanone najmenej 5000 vojakov a že Spojené štáty by mohli hrať úlohu pri obnove infraštruktúry zničenej izraelskými údermi.
Vzájomné ostreľovanie medzi Izraelom a Hizballáhom sa stalo každodenným od vlaňajšieho 8. októbra, deň po útoku palestínskeho teroristického hnutia Hamas na Izrael, ktorým prepukla vojna v Pásme Gazy. V druhej polovici septembra izraelská armáda výrazne zintenzívnila bombardovanie objektov spojených podľa nej s Hizballáhom v Libanone, kde zabila množstvo veliteľov hnutia vrátane dlhoročného lídra Hasana Nasralláha. Od októbra viedla izraelská armáda aj pozemnú operáciu na juhu Libanonu.
Podľa údajov libanonského ministerstva zdravotníctva od začiatku vojny zomrelo pri izraelských útokoch v Libanone viac ako 3800 osôb a bezmála 15 900 ďalších bolo zranených. Tieto údaje nerozlišujú medzi civilistami a ozbrojencami. Boje mali tiež za následok viac ako 800-tisíc vnútorne vysídlených ľudí v Libanone a státisíce ďalších utiekli do susednej Sýrie.
V Izraeli si útoky Hizballáhu vyžiadali 76 mŕtvych, z väčšiny civilistov, vyše 700 zranených a rozsiahle hmotné škody. Izraelský systém protivzdušnej obrany však väčšinu rakiet Hizballáhu zachytil. Približne 60-tisíc obyvateľov severného Izraela muselo byť evakuovaných.