Ruský prezident Vladimir Putin dnes začal dvojdňovú návštevu Kazachstanu. Podľa agentúry Reuters rokoval o prehĺbení energetických a obchodných vzťahov. Rusko a Kazachstan tvoria zväzok vyžadovaný životom a hľadiaci do budúcnosti, napísal Putin v texte pre denník Kazachstanskaja pravda. Reuters pripomína, že obe krajiny majú úzke hospodárske a bezpečnostné vzťahy, ale Astana sa usiluje aj o dobré vzťahy so Západom.
Podľa Reuters Putin rokoval o posilnení vzťahov v energetike a priemysle. Kazachstan pritom vyváža väčšinu svojej ropy cez Rusko, ale hľadá alternatívy. Snaží sa dištancovať od ruskej vojny na Ukrajine, ale zostáva silne závislý od Ruska pri exporte ropy na západné trhy a pri dovoze potravín, elektriny a ďalších produktov.
Obe krajiny spolu "konštruktívne spolupracujú v ropnom a plynovom sektore", napísal Putin vo svojom článku nazvanom "Rusko-Kazachstan: zväzok vyžadovaný životom a hľadiaci do budúcnosti".
Kazašský minister energetiky podľa Reuters v pondelok upozornil, že jeho krajina by mohla prudko zvýšiť vývoz svojej surovej ropy cez turecký prístav Ceyhan, čo by znížilo podiel exportovaný cez Rusko. Putin zdôraznil, že viac ako 80 percent kazašskej ropy je na zahraničné trhy vyvážaných cez Rusko.
Putinov poradca Jurij Ušakov v utorok novinárom povedal, že ruský prezident a jeho kazašský náprotivok Kasym-žomart Tokajev podpíšu protokol o predĺžení dohody o obchode s ropou. Po dnešnom stretnutí sa podľa Reuters o protokole nezmienili, ale uviedli, že hovorili o plánoch na zvýšenie tranzitu ruského zemného plynu cez Kazachstan do Uzbekistanu a Kirgizska. Rokovali aj o spoločných projektoch v oblasti vodnej energetiky, výroby pneumatík, hnojív a v ďalších oblastiach.
Putin vo svojom článku tiež uviedol, že ruská štátna jadrová korporácia Rosatom, ktorá už je v Kazachstane zapojená do niektorých projektov, je "pripravená na nové rozsiahle projekty".
V októbri sa Kazachstan rozhodol pre výstavbu svojej prvej jadrovej elektrárne na základe plánu podporovaného prezidentom Tokajevom. Kritici sa ale obávajú zapojenia Ruska, ktoré vpadlo do inej svojej susednej krajiny. Ani o jadrovom projekte sa prezidenti po dnešných rozhovoroch nezmienili, uviedla Reuters.
Astana minulý mesiac oznámila, že sa nechystá pripojiť k spoločenstvu rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, z ktorého chce Putin vytvoriť mocnú protiváhu Západu v globálnej politike a obchode. Kazachstan zároveň sľúbil, že bude ctiť západné sankcie uvalené na Rusko, aj keď niektoré kazašské firmy boli pristihnuté pri ich obchádzaní.