Izrael ukončí vojnu v Pásme Gazy po dosiahnutí troch cieľov - návratu unesených rukojemníkov, rozobratí vojenskej a vládnej infraštruktúry teroristického hnutia Hamas a odstránení bezpečnostnej hrozby pre Izrael. Na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní s českým náprotivkom Jánom Lipavským v Prahe to povedal izraelský minister zahraničia Gideon Saar, ktorý do Česka prišiel na prvú oficiálnu zahraničnú cestu vo funkcii.
Lipavský povedal, že okamžité prepustenie rukojemníkov unesených Hamasom bolo vždy hlavnou požiadavkou Česka pri hlasovaní o akýchkoľvek rezolúciách. Uviedol tiež, že za posledný rok české ministerstvo zahraničia rozhodlo o humanitárnej pomoci pre Gazu v hodnote vyše 25 miliónov korún.
"Prístup k humanitárnej pomoci je jeden zo základných atribútov medzinárodného práva. Česko tento princíp bude vždy obhajovať," doplnil Lipavský.
Potrebné sú rokovania
Pre trvalé riešenie konfliktu sú podľa neho potrebné priame rokovania medzi Izraelom a legitímnou politickou reprezentáciou Palestíny, tak aby sa jedného dňa mohlo dosiahnuť dvojštátne riešenie. "Nie je namieste robiť nejaké jednostranné kroky v tejto oblasti," poznamenal Lipavský.
Saar uviedol, že Izrael nemieni v budúcnosti kontrolovať život civilistov v Pásme Gazy. "Budeme sa starať o našu bezpečnosť, ale musia mať svoje vlastné vedenie," povedal. Nesmie to byť niekto, kto podporuje teror, alebo kto by podnecoval tamojších obyvateľov k teroru a likvidácii Štátu Izrael, poznamenal.
Pri útoku na južný Izrael 7. októbra 2023 ozbrojenci z Hamasu pozabíjali takmer 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a 251 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Vyše stovku z nich Hamas prepustil výmenou za palestínskych väzňov v Izraeli pred rokom počas týždňového a doteraz jediného prímeria. Podľa izraelských údajov zostáva v Pásme Gazy 97 rukojemníkov, z ktorých vyše tri desiatky armáda doteraz vyhlásila za mŕtvych.
Izraelská vojenská ofenzíva v Gaze si potom od vlaňajšieho októbra podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadala životy viac ako 44-tisíc Palestínčanov, ďalších zhruba 105-tisíc ľudí bolo zranených. Údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami, ktorých je však väčšina.
Izrael sa odvolal
Izrael sa podľa izraelského ministra zahraničia odvolal proti rozhodnutiu Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta.
Saar rozhodnutie ICC označil za nehorázne, podkopáva podľa neho kredibilitu súdu a je nebezpečným precedensom pre demokratické krajiny, ktoré bojujú proti teroristom.
ICC minulý týždeň vydal zatykače na Netanjahua a Galanta kvôli podozreniu zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Pásme Gazy. Zatykač vydal ICC aj na jedného z lídrov teroristického hnutia Hamas, ktorý je ale podľa izraelských úradov mŕtvy.
ICC nemá podľa Saara žiadne ospravedlnenie, aby podnikal kroky proti izraelským občanom, lídrom či vojakom. Izrael je krajina s nezávislou justíciou, povedal.
Lipavský na otázku, či môže ČR nejakým spôsobom podporiť odvolanie, odpovedal, že sa o odvolaní dozvedel dnes počas rokovania. "Nemôžem vylúčiť, že ak tá procesná možnosť bude, tak nejakým spôsobom napríklad do toho vstúpime, ale teraz zároveň to nie som schopný potvrdiť," povedal.
Rozhodnutiami ICC by sa mali riadiť krajiny, ktoré ratifikovali Rímsky štatút. Tých je zhruba 120, medzi nimi je aj ČR.
"Irán je najradikálnejším režimom na svete"
Irán podporuje teror a nestabilitu na Blízkom východe, snaží sa získať jadrové zbrane, čo by dramaticky zmenilo situáciu vo svete, povedal tiež Saar. "Irán je najradikálnejším režimom na svete. Nemôže držať najnebezpečnejšie zbrane, "uviedol.
Izrael je podľa šéfa tamojšej diplomacie pod útokom z rôznych frontov - z Libanonu, Jemenu, Sýrie, Iraku či Pásma Gazy. "Hovoríme o krajine, ktorá je pod najväčším útokom a najohrozenejšia na svete," uviedol.
Česko patrí medzi najvýraznejších podporovateľov Izraela. "Opakovane zdôrazňujeme právo Izraela na sebaobranu proti teroru," poznamenal Lipavský. Ocenil, že Praha bola vybraná aj ako miesto tohtoročnej porady izraelských veľvyslancov v Európe.
So Saarom dnes hovoril aj všeobecne o geopolitických otázkach. "Žijeme v ére globálnej konfrontácie. Posilňovanie väzieb medzi skutočnými priateľmi je pre demokratické národy dôležitejšie ako kedykoľvek predtým," uviedol. Antisemitizmus Lipavský označil za toxickú ideológiu.
"Nesmie mať v civilizovanom svete žiadne miesto. Je našou spoločenskou zodpovednosťou ho vymýtiť, ako sa dokáže viac zakoreniť, "dodal.