Na londýnskom súde sa dnes začal proces s tromi Bulharmi obžalovanými zo špionáže pre Rusko, uviedla dnes agentúra AP. Prokuratúra pri tej príležitosti súdu oznámila, že k rovnakému previneniu sa priznali ďalší dvaja muži.
Obžalovaní 33-ročná Katrin Ivanovová, 30-ročná Vanja Gaberovová a 39-ročný Tihomir Ivančev odmietajú obvinenia zo sprisahania za účelom špionáže a spoločnej konšpirácie s ďalšími osobami vrátane agenta Jána Marsalka používajúceho krycie meno Rupert Ticz. Ivanovová popiera tiež obvinenia z používania dokladov s falošnou identitou.
Špionážne sprisahanie
Na úvod procesu prokurátorka Alison Morganová povedala, že ďalší dvaja muži, Orlin Rusev a Bizer Džambazov, sa priznali k zapojeniu do rovnakého špionážneho sprisahania.
Skupinu viedol podľa vyšetrovateľov Rakúšan Ján Marsalek, ktorý zhromažďoval informácie o sledovaných osobách a miestach v Británii a zahraničí. Niekdajší manažér nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard ale v prípade obvinený nebol.
Nemecké a rakúske médiá uviedli, že Marsalek zrejme bol napojený na ruské tajné služby najmenej od roku 2014. Teraz je pravdepodobne v Rusku.
"Medzi rokmi 2020 a 2023 títo obžalovaní spoločne s množstvom ďalších ľudí vykonávali špionáž v prospech Ruska," povedala dnes Morganová.
Operácie v prospech Ruska
"Všetci vedeli, prečo boli poverení vykonaním svojich operácií. Ich činnosť bola vykonávaná k priamemu alebo nepriamemu prospechu Ruska, "uviedla prokurátorka, podľa ktorej trojica vystavovala nebezpečenstvo životy mnohých ľudí.
Morganová doplnila, že skupina sa zaoberala sledovaním, používala falošné totožnosti, nasadzovala pokročilé technológie a zostavovala podrobné správy výmenou za značné sumy peňazí. Podľa Morganovej konali pod vedením Ruseva, ktorý dostával inštrukcie od Marsalka.
Prípad je prejednávaný v čase, keď sú vzťahy medzi Britániou a Ruskom najnevraživejšie za niekoľko desiatok rokov v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a po správach, že britské strely dlhého doletu boli použité na zasahovanie cieľov v hĺbke ruského územia.
V utorok Rusko vyhostilo britského diplomata, ktorého viní zo špionáže. Šéf britskej kontrarozviedky MI5 Ken McCallum v októbri vyhlásil, že ruské tajné služby sa snažia v Británii a Európe vyvolať chaos.