Do Británie medzi júlom 2022 a júnom 2023 prišlo o rekordných 900-tisíc ľudí viac, ako sa vysťahovalo, informoval dnes britský štatistický úrad. Labouristický premiér Keir Starmer reagoval sľubom, že presadí reformy, ktoré počet migrantov znížia. Migrácia bola jednou z hlavných tém zástancov brexitu v roku 2016, v posledných rokoch ale výrazne narástla.
Pôvodný odhad čistej migrácie na rok končiaci sa posledný júnový deň bol 740-tisíc, dnes ho však štatistici výrazne revidovali, a to na 906-tisíc. Pre rok medzi júlom 2023 a tohtoročným júnom potom uviedli číslo 728-tisíc.
Ako poznamenáva agentúra Reuters, za vlády konzervatívcov po odchode Británie z Európskej únie výrazne ubudlo migrantov z Únie smerujúcich do ostrovnej krajiny, ale zmeny vízových pravidiel viedli k nárastu imigrácie z krajín ako sú India, Nigéria či Pakistan.
Starmer dnes imigračnú politiku konzervatívcov tvrdo kritizoval. "Zlyhanie takéhoto rozsahu nie je len otázkou smútku. Nie, to je iná úroveň zlyhania. Brexit bol použitý na to, aby sa Británia stala experimentom v otvorených hraniciach, "povedal na tlačovej konferencii.
V odvetviach, kde sa ukáže prílišná závislosť zamestnávateľov od imigrantov, sľúbil reformu bodového imigračného systému. Ten konzervatívci zaviedli v roku 2021 a žiadateľom o víza sú v ňom prideľované body na základe ich vzdelania či schopností dôležitých pre britský pracovný trh.
Vysoká úroveň imigrácie je v Británii citlivou témou. Voliči sa podľa Reuters obávajú, že preťažené verejné služby nedokážu zvládnuť také veľké prílevy ľudí, zatiaľ čo odvetvia, ako je zdravotníctvo, tvrdia, že bez zahraničných pracovníkov nemôžu fungovať.