Olaf Scholz dnes telefonicky hovoril s Volodymyrom Zelenským. Podľa hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita kancelár ukrajinskému prezidentovi sľúbil, že Nemecko bude ďalej Kyjev podporovať, a to aj vojensky.
Zelenskyj na telegrame napísal, že sa Scholzom hovoril aj o jeho nedávnom telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, nemecké vyhlásenie sa o tom však nezmieňuje.
"Spolkový kancelár opätovne potvrdil neutíchajúcu a nezlomnú solidaritu s Ukrajinou a ubezpečil, že Nemecko bude pokračovať v podpore Ukrajiny aj vo vojenskej oblasti, a to v úzkej koordinácii s európskymi a medzinárodnými partnermi," uviedol vo vyhlásení nemecký vládny hovorca.
Scholz a Zelenskyj sa podľa neho dohodli, že zostanú v kontakte "aj ohľadom možných spôsobov dosiahnutia spravodlivého mieru".
Zelenskyj na telegrame napísal, že poďakoval Scholzovi za vedúcu úlohu Nemecka v podpore Ukrajiny, ktorá sa už takmer tri roky bráni rozsiahlej ruskej invázii. "Debatovali sme o rozhodných spoločných krokoch - bilaterálnych aj s partnermi - ktoré môžu ďalej zvýšiť ukrajinskú schopnosť brániť sa," dodal.
Podľa Zelenského hovorilo aj o nedávnom Scholzovom telefonáte s ruským prezidentom Putinom. Nemecké vládne vyhlásenie túto časť ale nespomína. "Je jasné, že len kombináciou sily zbraní a diplomacie môžeme vinníka vojny donútiť k mieru a že mieru možno dosiahnuť len silou," poznamenal ukrajinský prezident.
Scholz s Putinom telefonoval v polovici novembra, priamy rozhovor s ním dovtedy kancelár neviedol od decembra 2022. Pri asi hodinovom telefonáte vyzval Putina na stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny a na začatie mierových rokovaní s Kyjevom.
Putin podľa komuniké Kremľa trval na územných nárokoch a ďalších požiadavkách voči Ukrajine, ktorá odmieta kapitulovať.
Scholzov telefonát vyvolal kritiku doma i v zahraničí. Zelenskyj v prvej reakcii uviedol, že sa tým otvorila Pandorina skrinka a narušila izolácia Putina. Pochvaly za iniciatívu sa naopak Scholzovi dostalo napríklad od ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.
Scholz v uplynulých dňoch čelí silnejúcemu tlaku, aby Ukrajine poskytol strely s plochou dráhou letu Taurus a aby povolil ich použitie aj proti cieľom na ruskom území. Vyzval ho k tomu predtým okrem iného práve Zelenskyj.
Kancelár ale tvrdí, že treba zabrániť eskalácii konfliktu na Ukrajine a zavlečeniu Nemecka do vojny. Dodanie taurusov by pritom podľa neho znamenalo zapojenie nemeckých vojakov do kontroly cieľov. Rakety Taurus majú dosah až 500 kilometrov, čo by ukrajinským silám umožnilo likvidovať aj vzdialené ruské objekty. Zaútočiť by mohli aj na Moskvu.