Protestujúci na námestí FOTO: PixabayFOTO: Pixabay
StoryEditor

Generácia Z bojuje za zmenu v Afrike – od Mozambiku po Nigériu

Bezpečnostné sily zabili najmenej 73 demonštrantov.

Mladí Afričania protestujú, pričom najnovšie demonštrácie v uliciach Mozambiku zavŕšili rok protestov na kontinente, ktorý upozornil na starnúcich lídrov, že sa musia zmeniť alebo odísť. Od Nigérie až po Keňu voliči masovo vyjadrovali svoju nespokojnosť prostredníctvom protestov vedených mládežou, čím jasne odmietali tradičný prístup k politike. Starých mužov na vrchole moci obviňovali z klientelizmu, ekonomického kolapsu a manipulácie s výsledkami prieskumov verejnej mienky.

V posledných týždňoch zasiahli Maputo, hlavné mesto Mozambiku, rozsiahle protesty po tom, ako bola vládnuca strana Frelimo vyhlásená za víťaza volieb. Stalo sa tak 9. októbra, no výsledok mnohí občania spochybnili. Protesty v Mapute sa často stretávali s policajnou brutalitou, mocenský konflikt, ktorý sa tento rok odohral v najmenej pol tucta ďalších afrických krajinách.

Od hnutia #RejectFinanceBill2024 v Keni až po októbrové demonštrácie #Fearless v Nigérii sa africké hnutia vedené mládežou šíria na najmladšom kontinente sveta, kde 70 percent populácie má menej ako 30 rokov. Priemerný vek prezidenta v Afrike je približne 62 rokov, pričom mnohých kritizujú za to, že sú odtrhnutí od reality a riadia sa osobnými záujmami.

Mozambické voľby vyvolali povstanie 

Protesty sa vyostrili po tom, čo úrady oznámili drvivé víťazstvo strany Frelimo v opätovných voľbách, čím predĺžili jej 49-ročnú vládu. Viac ako 56 percent zo 17 miliónov oprávnených voličov v Mozambiku sa zdržalo hlasovania. Výsledky boli široko sporné, čo podnietilo strety medzi políciou a demonštrantmi, o ktorých organizácie na ochranu ľudských práv a miestne nemocnice tvrdia, že zabili najmenej 30 ľudí vrátane detí.

Mnoho mladých ľudí podporilo nezávislého Venância Mondlana, ktorý tvrdí, že hlasovanie bolo zmanipulované a podporilo demonštrácie. Už niekoľko týždňov tisíce ľudí vychádzajú do ulíc a skandujú „Frelimo musí padnúť“, blokujú cesty horiacimi pneumatikami a hádžu kamene. Podľa ľudsko-právnych organizácií úrady reagovali slzotvorným plynom, ostrou muníciou a obmedzením prístupu na internet.

Minulý rok vyvolala smrť politicky angažovaného rappera Azagaia tisíce ľudí, ktorí vyšli do ulíc, aby trúchlili a protestovali proti korupcii, vysokým životným nákladom a sociálnej nespravodlivosti – témam, ktoré si 38-ročný umelec osvojil a bojoval za ne vo svojej tvorbe.

Protesty #RejectFinanceBill2024 v Keni sa v júni dostali na medzinárodné titulky po tom, čo tisícky demonštrantov generácie Z a milénia pochodovali vo veľkých mestách a požadovali stiahnutie nového finančného zákona, ktorý obsahoval vysoké dane.

Bezpečnostné sily zabili najmenej 73 demonštrantov. Po šiestich týždňoch demonštrácií a prísľube zvrátiť návrh zákona prezident William Ruto odvolal svoj kabinet a zaviazal sa znížiť zbytočné výdavky. Organizácia Human Rights Watch uviedla, že kenské bezpečnostné sily „unášali, svojvoľne zatýkali, mučili a zabíjali osoby považované za lídrov protestov proti návrhu zákona o financovaní v období od júna do augusta 2024“.

Miestni spochybňujú životné náklady 

V októbri Nigérijčania demonštrovali za životné náklady a zlú správu vecí verejných a zhromaždili sa pod hlavičkou #FearlessOctober. Stalo sa tak po augustových demonštráciách v Abuji a niekoľkých ďalších mestách za ekonomické reformy, ktoré viedli k nekontrolovateľnej inflácii a spôsobili čoraz väčšie ťažkosti obyčajným Nigérijčanom.

V novembri Nigéria obvinila 76 ľudí, vrátane 30 maloletých zo zrady a podnecovania vojenského prevratu po tom, čo sa zúčastnili na augustových protestoch. Organizácia Amnesty International uviedla, že oba protesty sa stretli s masovým zatýkaním a násilím zo strany nigérijských úradov.

Demonštranti v susednej Ugande, povzbudení Keňou, využili v júli sociálne siete, aby naplánovali protikorupčný protest, ktorý viedol k zadržaniu viac ako sedemdesiatich aktivistov. Napriek policajnému zásahu pochodovali v hlavnom meste Kampala desiatky ľudí, pričom niektorí niesli transparenty – vrátane jedného s nápisom „Skorumpovaní si zahrávajú s nesprávnou generáciou“.

Prezident Yoweri Museveni vládne Ugande takmer štyri desaťročia a popiera, že by toleroval korupciu. Klimatickí aktivisti z Ugandy sú tiež v popredí boja proti navrhovanému východoafrickému ropovodu (EACOP), ktorý by prepravoval ropu z jazera Albert v Ugande na pobrežie Indického oceánu v Tanzánii.

Podľa Human Rights Watch boli aktivisti bojujúci proti environmentálnym a sociálnym vplyvom EACOP bití, zatýkaní a čelili online sledovaniu a únosom. Vo februári viedli ľudia v Senegale (kde má viac ako 60 percent obyvateľov menej ako 25 rokov) celoštátne protivládne protesty po rozhodnutí odložiť veľmi očakávané prezidentské voľby z februára na december.

To, čo sa začalo na univerzitných kampusoch, sa čoskoro rozšírilo do veľkých miest. Demonštranti vrátane detí odmietli 10-mesačné odklady hlasovania bývalého prezidenta Mackyho Salla, ktoré podľa mnohých ohrozovalo dlhodobú demokraciu v krajine.

Sall nakoniec zmenil rozhodnutie zastaviť hlasovanie, čím pripravil pôdu pre zvolenie najmladšieho lídra Afriky Bassirou Diomaye Faye. V júli najvyšší súd v Ghane zabránil skupinám občianskej spoločnosti v organizovaní protestov v hlavnom meste Akkra, uviedol jeden z organizátorov a pridal sa k ďalším africkým vládam v snahe potlačiť demonštrácie vedené mládežou.

Organizátori chceli žiadať opatrenia v oblasti korupcie a životných podmienok. Ghana bojuje s najhoršou hospodárskou krízou za generáciu po tom, čo sa prepad z nadmerných vládnych pôžičiek zhoršil pandémiou COVID-19, dominovými dopadmi vojny na Ukrajine a vyššími globálnymi úrokovými sadzbami.

V septembri 2023 spustili Ghančania #OccupyJulorbiHouse, pričom polícia zablokovala cesty a zadržala desiatky demonštrantov, ktorí sa pokúsili priblížiť k sídlu prezidenta v Akkre. Ghanského ministra financií vymenili po zmene kabinetu o päť mesiacov neskôr.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.
image

HN Globálne logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne
01 - Modified: 2024-12-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Je hrdá na prácu, ktorú odvádza. Šimkovičová však zažila turbulentný rok, spojili sa proti nej aj exministri 02 - Modified: 2024-12-28 16:52:25 - Feat.: - Title: Tisíce proeurópskych Gruzíncov vytvorili v Tbilisi ľudskú reťaz 03 - Modified: 2024-12-27 20:02:59 - Feat.: - Title: Študenti v Srbsku nechali pred ministerstvom školstva hŕbu učebníc. Požadujú vyvodenie zodpovednosti 04 - Modified: 2024-12-24 21:06:42 - Feat.: - Title: Pri protestoch po víťazstve vládnej strany v Mozambiku od pondelka zomrelo 21 ľudí 05 - Modified: 2024-12-24 07:28:56 - Feat.: - Title: Venezuela prepustila ďalších 223 väzňov zadržaných na povolebných protestoch. Rodina ich chce doma "do Vianoc"
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. január 2025 17:31