Gruzínci, ktorí podporujú vstup krajiny do Európskej únie, sa dnes večer zišli k druhej noci protestov proti rozhodnutiu vlády prerušiť až do roku 2028 prístupové rokovania s Úniou.
Podľa prieskumov verejnej mienky sa vstup do Únie teší v Gruzínsku veľkej obľube. Vo štvrtok proti vládnemu rozhodnutiu pred budovou parlamentu v Tbilisi protestovali tisíce ľudí a polícia použila na ich rozohnanie vodné delá a plyn, napísala agentúra Reuters.
Opozícia zvolala ďalšiu demonštráciu na dnešný večer. Pred budovou parlamentu v Tbilisi, ktorá bola postavená v sovietskych časoch a pripomína pevnosť, sa opäť zišli tisíce demonštrantov s vlajkami Gruzínska a Únie. Neďaleko nich boli pripravené vodné delá uprostred početných policajných a špeciálnych jednotiek.
Elene Choštariová, líderka najväčšej opozičnej strany Koalícia za zmenu, utrpela pri štvrtkovom zákroku polície proti demonštrantom zlomeninu ruky. Policajný zásah prirovnala k postupu poriadkových síl v Rusku a Bielorusku.
"Nehodláme sa vzdať. Nevzdáme sa," povedala dnes agentúre Reuters s rukou zavesenou na páske. "Ale myslím, že medzinárodné spoločenstvo by sa malo zamyslieť nad tým, ako podporiť ľudí, ktorí skutočne veria v európske hodnoty," dodala.
Zmrazenie prístupových rozhovorov sa v Gruzínsku stretlo so značnou nevôľou. Krajina má cieľ dosiahnuť vstup do Únie zakotvený v ústave. Stovky zamestnancov ministerstiev zahraničných vecí, obrany, školstva a spravodlivosti dnes podpísali otvorené listy odsudzujúce zmrazenie rozhovorov ako protiústavné.
Niektoré univerzity uviedli, že v súvislosti s nepokojmi pozastavuje štúdium, zatiaľ čo podnikateľské skupiny vyzvali vládu, aby svoj postoj prehodnotila.
Vládnuca strana Gruzínsky sen, ktorá v októbrových voľbách, ktoré boli podľa opozičných strán zmanipulované, získala takmer 54 percent hlasov, vo štvrtok uviedla, že zmrazuje rozhovory o členstve v Únii kvôli tomu, čo označila za "vydieranie" Gruzínska zo strany Bruselu.
Krok zavŕšil mesiace zhoršujúcich sa vzťahov medzi Gruzínskom a Západom, ktorý obviňuje vládu v Tbilisi z autoritárstva a proruských sklonov, napísal Reuters.