Polícia v Kosove zatkla osem ľudí v súvislosti s explóziou, ktorá v piatok večer poškodila kanál privádzajúci vodu k dvom hlavným elektrárňam v Kosove.
Uviedol to minister vnútra Xhelal Svecla, píšu zahraničné agentúry. Kosovskí predstavitelia už v piatok uviedli, že ide o teroristický čin, za ktorým stojí Srbsko.
O atentáte hovorí aj Francúzsko a Európska únia. Belehrad však také tvrdenie odmietol ako nepodložené obvinenie.
Srbský minister zahraničia Marko Djurič dnes na sociálnej sieti X bez uvedenia dôkazov napísal, že do výbuchu bola zapojená Kurtiho vláda. O "obvinení bez dôkazov" v súvislosti s tvrdeniami, že za útokom je Belehrad, hovoril srbský prezident Alexander Vučič, píše AFP.
Explózia na kanáli, ktorý tiež zásobuje pitnou vodou značnú časť Kosova, nastala v piatok zhruba o 19:00 pri meste Zubin Potok na severe Kosova, kde sú vo väčšine etnickí Srbi. Príčina výbuchu nie je známa, uviedla agentúra Reuters.
"Je to čin pripravený profesionálnymi teroristickými organizáciami," uviedol kosovský minister vnútra Svecla. Uviedol, že polícia zadržala osem ľudí, ktorých podozrieva z kriminálnych a teroristických aktivít. Pri prehliadkach polícia zabavila aj zbrane.
Premiér Kurti pri obhliadke miesta výbuchu povedal, že kanál sa zatiaľ podarilo obnoviť na 25 percent jeho kapacity. Podľa neho nemohol čin vykonať "náhodný občan". "Srbsko je jediným subjektom, ktorý má schopnosti, prostriedky aj záujem taký čin vykonať," uviedol premiér.
Čin odsúdili aj Francúzsko či Európska únia. "Je to odporný čin sabotáže proti civilnej infraštruktúre," uviedol šéf únijnej diplomacie Josep Borrell, ktorý je posledný deň vo funkcii. Dodal, že EÚ čin odsudzuje ako teroristický útok. "Tento atentát mohol mať výrazné dôsledky, a to hlavne na dodávky vody a elektriny v Kosove," uviedla francúzska diplomacia, ktorá vyjadrila Kosovu solidaritu.
Na krízovej schôdzke sa dnes ráno zišla kosovská bezpečnostná rada. Tá uviedla, že ozbrojené sily boli aktivované, aby zabránili podobným útokom.
Úrady už skôr zvýšili bezpečnostné opatrenia, keď policajnú stanicu a budovu obecnej správy na severe Kosova zasiahli ručné granáty.
Vzťahy medzi kosovskými Albáncami a Srbmi na severe krajiny sú mimoriadne napäté. Srbská menšina odmieta uznať nezávislosť Kosova a stále za svoj štát považuje Srbsko.
Kosovo, niekdajšia juhosrbská provincia, nezávislosť na Belehrade jednostranne vyhlásilo v roku 2008. Vzťahy Srbska a Kosova sa v posledných rokoch zhoršujú okrem iného v súvislosti so snahami vlády v Prištine uzavrieť zostávajúce srbské inštitúcie.