Americký prezident Joe Biden na návšteve Angoly prisľúbil trvalú spoluprácu Spojených štátov s Afrikou podľa predstáv Afričanov. USA v krajine plánujú investície do projektu železničného koridoru, ktorý má uľahčiť vývoz nerastných surovín z Afriky, uviedol dnes podľa agentuiry Reuters jeden z amerických predstaviteľov.
So svojím angolským náprotivkom Joaom Lourençom sa Biden stretol v rámci svojej jedinej návštevy subsaharskej Afriky vo funkcii amerického prezidenta, v ktorej ho 20. januára vystrieda Donald Trump.
USA sa angažujú v Afrike
USA "sa Afrike naplno venujú", vyhlásil Biden. "Mali by ste pochopiť, do akej miery sme pripravení sa angažovať," povedal počas krátkeho verejného vystúpenia v angolskom prezidentskom paláci pred súkromným stretnutím s Lourençom.
"Nemyslíme si, že poznáme všetky odpovede, ale sme pripravení vypočuť vaše riešenie, najmä riešenie financovania medzinárodného dlhu," dodal americký prezident.
Lourenço uviedol, že Angola chce so Spojenými štátmi spolupracovať na pritiahnutí zahraničných investorov a zlepšení bezpečnostných väzieb, vrátane spoločných vojenských cvičení v Guinejskom zálive a v južnom Atlantiku. Angolský prezident ocenil investície amerických firiem do angolského ropného a plynárenského sektora a do rôznych pripravovaných projektov, ako sú obilná sila a logistická infraštruktúra.
V stredu má Biden navštíviť prístav Lobito, kde sa očakáva, že vyzdvihne investície vo výške štyroch miliárd dolárov, ktoré západné vlády, vrátane USA, a spoločnosti prisľúbili do novej železničnej a prístavnej infraštruktúry. Jeden z amerických predstaviteľov dnes uviedol, že USA plánujú ďalšie investície do projektu.
Nerastné suroviny
Takzvaný koridor Lobito má slúžiť na prepravu nerastných surovín potrebných na výrobu batérií a elektromobilov z Konga a Zambie do zvyšku sveta cez Angolu.
Aj keď do konca Bidenovho prezidentstva zostávajú len posledné týždne, novozvolený prezident Donald Trump železničný projekt pravdepodobne podporí a zostane blízkym partnerom Angoly, tvrdia dvaja predstavitelia, ktorí pôsobili v Trumpovej prvej administratíve.
Biden by mal dnes okrem stretnutia s prezidentom navštíviť angolské Národné múzeum otroctva, aby pripomenul spoločnú históriu oboch krajín v oblasti transatlantického obchodu s otrokmi. Súčasťou múzea je kaplnka zo 17. storočia, kde boli zotročení ľudia násilne pokrstení predtým, ako boli v reťaziach poslaní do Ameriky.
Napriek Bidenovým sľubom, že sa USA budú Afrike naplno venovať, americký vplyv na kontinente počas prezidentovho funkčného obdobia klesol. Nastupujúca Trumpova administratíva sa bude potýkať s rýchlo sa premieňajúcim kontinentom, ktorý sa čoraz viac prepája s Čínou a Ruskom a kde sa šíria ozbrojené povstania.