Nemecký kancelár Olaf Scholz dnes zopakoval, že nemieni dodať Ukrajine strely s plochou dráhou letu Taurus ani jej dovoliť útočiť na ruské územie zbraňami, ktoré už Nemecko dodalo.
Vo vyhlásení v Spolkovom sneme to označil za rozumnú stratégiu. Scholz dlhodobo čelí tlaku opozície, vlastného koaličného partnera i zahraničných partnerov, aby s dodávkou taurusov súhlasil. Ukrajina sa ruskej agresii bráni už takmer tri roky.
"Nemusíme robiť všetko, čo sa od nás požaduje," vyhlásil Scholz v prejave na úvod zasadnutia, na ktorom čelí otázkam poslancov. To, že odmieta dodať taurusy aj udeliť povolenie na útoky nemeckými zbraňami na ruské územie, označil za "rozumnú stratégiu".
Scholz tiež uviedol, že urobí všetko pre to, aby vojna na Ukrajine ďalej neeskalovala. "Treba zachovať chladnú hlavu," povedal. Nemecký kancelár bol v pondelok na návšteve v Kyjeve, kde zdôraznil, že "Ukrajina sa môže na Nemecko spoľahnúť".
Nemecký kancelár čelí silnejúcemu tlaku, aby Ukrajine poskytol taurusy a povolil ich použitie aj proti cieľom na ruskom území. Dodávky požaduje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, vyslovili sa za ne aj nemecké strany: opozičná konzervatívna únia CDU/CSU, donedávna vládna FDP aj Zelení, ktorí tvoria po novembrovom krachu trojčlennej koaličnej vlády s Scholzovými sociálnymi demokratmi (SPD) menšinovú vládu.
Použitie amerických rakiet proti vojenským cieľom na ruskom území nedávno Kyjevu povolil končiaci americký prezident Joe Biden, podľa médií tak urobili aj Británia a Francúzsko. Rakety Taurus majú dosah až 500 kilometrov, čo by ukrajinským silám umožnilo likvidovať aj vzdialené ruské objekty. Zaútočiť by tak teoreticky mohli aj na Moskvu.