Ukrajina zaviedla sankcie proti proruským gruzínskym predstaviteľom na čele s miliardárom Bidzinou Ivanišvilim, uviedol dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Predtým sankcie na niektorých gruzínskych činiteľov kvôli policajnému násiliu pri demonštráciách zaviedlo Pobaltie.
V Gruzínsku neprestávajú protesty proti rozhodnutiu vládnucej strany prerušiť do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou, demonštrácie v Tbilisi sa v noci na dnes ale odohrali oproti predchádzajúcim dňom relatívne pokojne a gruzínske úrady oznámili, že začali vyšetrovanie sťažností na policajnú brutalitu, uviedli médiá.
Proti policajnému násiliu pri rozháňaní protestov sa predtým ohradila EÚ.
"Práve som podpísal výnos, ktorý dáva platnosť rozhodnutiu Rady národnej bezpečnosti a obrany o sankciách. Sú to sankcie proti tej časti terajšieho režimu, ktorá odovzdáva Gruzínsko (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi. Práve proti tomu sa v Gruzínsku teraz protestuje," povedal Zelenskyj v prejave, zverejnenom na sociálnych sieťach.
Nemožno prísť o nikoho v regióne
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné k tomu zaujať postoj - a tiež konať: "Ak sa v medzinárodných záležitostiach včas nereaguje, alebo sa nereaguje principiálne, nasledujú stratené desiatky rokov a krajiny prichádzajú o slobodu. Nemožno prísť o nikoho v regióne - ani o Gruzínsko, ani o Moldavsko, ani o Ukrajinu. Spoločne sa musíme brániť proti Moskve," zdôraznil.
"Ukrajina zaviedla sankcie voči Ivanišvilimu a jeho komplicom, 19 ľuďom. Ide práve o tých, ktorí zrážajú záujmy Gruzínska a Gruzíncov. Vyzývame Európu, Ameriku a celý svet, aby postupovali rovnako a principiálne," dodal.
"Nedokázala by som to vyjadriť lepšie, ďakujem Volodymyr," zareagovala na Zelenského vyjadrenie prozápadná gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, podľa ktorej sa Rusko snaží znovu ovládnuť oblasť okolo Čierneho mora.
Okrem zakladateľa vládnej strany Gruzínsky sen, oligarchu Ivanišviliho, je na ukrajinskej "čiernej listine" tiež premiér Irakli Kobachidze, šéf tajnej služby Grigol Liluašvili, minister vnútra Vachtang Gomelauri, starosta hlavného mesta Kacha Kaladze, výkonný tajomník vládnej strany Mamuka Mdinaradze či majiteľ provládnej televízie Imedi Irakli Ruchadze, napísala agentúra Unian.
Prvá pokojná demonštrácia
Demonštrácia v Tbilisi proti pozastaveniu rokovaní o vstupe do EÚ sa v noci na dnes prvýkrát odohrala pokojne, napísal na svojom webe ruský denník Kommersant s odvolaním sa na gruzínsku televíziu Rustavi 2.
Nad ránom z ulíc pri sídle parlamentu zmizla policajná technika i jednotky ťažkoodencov, uvádza denník. Pripomenul, že predchádzajúce protesty sprevádzali strety polície a demonštrantov; polícia používala slzný plyn a vodné delá, demonštranti delobuchy a petardy. Poriadkové sily počas protestov zadržali tri stovky ľudí, desiatky demonštrantov a policajtov utrpeli zranenia.
Gruzínska osobitná vyšetrovacia služba podľa portálu Civil.ge dnes oznámila, že na základe 319 doručených oznámení o porušení práv začala vyšetrovanie, či sa policajti počas protestov dopúšťali zneužívania právomocí a zásahov do práce novinárov.
Vypočula 140 ľudí, vrátane piatich novinárov, a analyzuje zábery dostupné na internete a dokumenty poskytnuté ministerstvom vnútra.
Premiér Kobachidze dnes vyhlásil, že násilie počas protestov ustalo zásluhou stredajšej razie v kanceláriách opozičných strán, pri ktorej polícia zadržala niekoľkých opozičných politikov. Pohrozil tiež úplným odstránením opozície, keď odporca vlády obvinil z "liberálneho fašizmu". "Urobíme všetko pre úplné skoncovanie s liberálnym fašizmom v našej krajine," povedal doslova podľa agentúry DPA.