Z mesta Bajt Lahíja na severe Pásma Gazy sa kvôli bojom za uplynulý deň evakuovalo približne 18-tisíc palestínskych civilistov. Napísal to portál The Times of Israel s odvolaním sa na správu izraelského armádneho rozhlasu.
Izraelská armáda pred vstupom do tejto oblasti v blízkosti hraníc odhadovala, že tam prebýva len niekoľko tisíc Palestínčanov. Izrael vedie v severnej časti Pásma Gazy už dva mesiace rozsiahlu pozemnú operáciu proti palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas, ktorý tu podľa neho preskupil svoje sily.
Evakuácia civilistov
Počas evakuácie civilistov z viacerých úkrytov, ktoré sa teraz nachádzajú v bojovej zóne, izraelskí vojaci zadržali asi stovku osôb podozrivých z napojenia na teroristické skupiny a previezli ich do Izraela na výsluchy, uviedol rozhlas vo svojej správe.
Izraelská armáda opakovane odmieta, že by sa usilovala o nútené vysídľovanie Palestínčanov žijúcich v Pásme Gazy. Súčasne tvrdí, že v súlade s medzinárodným právom vopred varuje civilné obyvateľstvo, aby sa "dočasne vzdialilo" z oblastí, kde sa očakávajú intenzívne boje, a že operuje iba tam, kde vie o prítomnosti ozbrojencov Hamasu či iných militantných skupín.
Izraelskí vojaci za uplynulý deň v Bajt Lahíji zabili na 20 ozbrojencov, uviedol armádny rozhlas. To je podľa ToI v porovnaní s minulými týždňami relatívne málo a zdá sa, že intenzita bojov poľavuje.
Armáda začala ofenzívu v mestách Bajt Lahíja a Bajt Hanún a v utečeneckom tábore Džabálija v severnej časti Pásma Gazy na začiatku októbra a odhaduje, že odvtedy v oblasti zabila najmenej 1750 príslušníkov Hamasu či iných teroristických skupín; ďalších asi 1300 zadržala. Z oblasti sa evakuovalo približne 90-tisíc palestínskych civilistov. O život počas operácie doteraz prišlo 31 izraelských vojakov.
Bojová operácia
Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International vo svojej dnešnej správe uviedla, že Izrael sa pri bojových operáciách v Pásme Gazy dopúšťa voči Palestínčanom genocídy.
Izrael takéto obvinenia dlhodobo odmieta a tvrdí, že správa sa zakladá na klamstvách. Izraelská pobočka Amnesty International sa od záverov správy dištancovala, no zároveň uviedla, že zabíjanie a ničenie dosiahlo "hrozivú úroveň", a vyzvala na vyšetrenie možných zločinov proti ľudskosti.
Terajšia vojna v Pásme Gazy sa začala po tom, ako ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov vlani 7. októbra zaútočili na juh Izraela, kde pozabíjali na 1200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších 251 osôb uniesli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Odvetná vojenská ofenzíva Izraela si odvtedy podľa dnešných údajov úradov ovládaných Hamásom vyžiadala životy najmenej 44 580 Palestínčanov, ďalších viac ako 105-tisíc osôb bolo zranených.
Údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami, ktorých je však väčšina. Vojna spustošila rozsiahle územia, väčšinu z 2,3 milióna obyvateľov vyhnala z domovov a spôsobila vážnu humanitárnu krízu.