Viac ako štvrť miliardy dolárov minul tento rok jeden z najbohatších mužov planéty Elon Musk, aby v amerických voľbách pomohol Republikánskej strane na čele s nastupujúcim prezidentom Donaldom Trumpom.
Podľa amerických médií to ukázali federálne záznamy o financovaní kampane publikovanej vo štvrtok. Musk podľa všetkého obrovskú čiastku poskytol len v priebehu niekoľkých mesiacov.
Verejná podpora od atentátu
Šéf firiem Tesla alebo SpaceX začal Trumpa otvorene podporovať v júli po tom, čo sa republikánsky exprezident stal na predvolebnom mítingu terčom atentátu. Musk sa potom do kampane osobne zapojil a stal sa jedným z najbližších spolupracovníkov neskoršieho víťaza volieb.
Podľa médií sa podieľa na príprave druhého mandátu Trumpa, ktorý ho poveril plánovaním rozsiahlych škrtov v štátnej správe.
Musk tento rok na jar na podporu Trumpa založil politický výbor America PAC (Political Action Committee). Ide o organizáciu typu "super PAC", ktoré môžu v dôsledku nedávnych rozhodnutí Najvyššieho súdu USA poskytovať na volebné kampane neobmedzené príspevky.
Podľa denníka The Washington Post (WP) sa Muskove tohtoročné príspevky vyšplhali na najmenej 277 miliónov dolárov, pričom drvivá väčšina putovala do America PAC.
Skupina sa snažila mobilizovať voličov v prospech Trumpa a okrem iného ponúkala finančné odmeny za podpis jej petície. Skoro 45 miliónov dolárov Musk poslal skupine po skončení volieb, čím zrejme čiastočne pokrýval predvolebné výdavky, píše WP.
Záznamy publikované Federálnou volebnou komisiou podľa denníka The New York Times (NYT) ukazujú, že Musk len na zvolenie Trumpa vynaložil vyše 250 miliónov dolárov. "Muskove celkové výdavky na voľby zatiaľ nie sú známe a možno nikdy nebudú," napísal denník.
Zarážajúce príspevky
Pre Muska je štvrť miliardy dolárov len zlomok jeho celkového majetku, napriek tomu NYT označuje jeho príspevky za zarážajúce. Podľa webu Politico bol podnikateľ narodený v Juhoafrickej republike pravdepodobne najväčším darcom amerického volebného cyklu, pokiaľ ide o jednotlivcov.
Ako pritom uvádza denník The Washington Post, Musk sa až do posledných rokov v politike príliš neangažoval. V minulosti prispel na kampaň politikom z oboch veľkých amerických strán a uviedol, že predtým nebol voličom republikánov. Zároveň nebol vždy podporovateľom Trumpa, o ktorom dokonca v lete 2022 vyhlásil, že by mal "odplávať za zapadajúcim slnkom".
V posledných mesiacoch však Musk vystupuje ako skalný Trumpov fanúšik. Na niekdajšej sociálnej sieti Twitter, ktorú kúpil a premenoval na X, Musk často priživoval konšpiračné teórie o hrozbách imigrácie do USA alebo o volebných podvodoch.
Tesne pred voľbami v novembri vyhlásil, že žiadne ďalšie voľby už by sa v USA konať nemuseli, keby vyhrali demokrati.
Po voľbách Musk dáva najavo, že chce vo financovaní republikánskych kandidátov pokračovať. Zároveň sa objavujú špekulácie, že by mohol podobným spôsobom zasiahnuť do britskej politiky.
Miliardár v poslednej dobe kritizuje vládu Labouristickej strany a vyjadruje podporu strane Reform UK euroskeptika Nigela Faragea, k špekuláciám o príspevku na jej činnosť sa však ihneď nevyjadril.