Pohľad z výšky na továreň. FOTO: PixabayFOTO: Pixabay
StoryEditor

Indonézia v plnení klimatických cieľov zaostáva, v energetike stále dominuje uhlie

Indonézia, jedna z najväčších krajín závislých od uhlia, sa zaviazala dosiahnuť do roku 2060 nulové emisie. Zmenu ohrozujú problémy s financovaním či zaostávanie za cieľmi a spory.

Indonézia sa zaviazala dosiahnuť nulové emisie do roku 2060, pričom sa spolieha na obnoviteľné zdroje energie a udržateľné palivá, ktoré majú nahradiť uhlie. Väčšina environmentálnych odborníkov tento cieľ považuje za nedosiahnuteľný.

Počas nedávneho klimatického summitu COP29 v Baku Jakarta zopakovala záväzok odstrániť závislosť od uhoľnej energie, dosiahnuť 75 gigawattov obnoviteľných zdrojov energie počas nasledujúcich 15 rokov a postupne vyradiť elektrárne poháňané fosílnymi palivami. Pre priblíženie, 75 gigawattov je energia, ktorú spotrebuje približne 75 miliónov priemerných domácností.

Na podporu Indonézie sa v roku 2022 skupina siedmich najvyspelejších krajín (G7), globálne rozvojové banky a súkromní veritelia dohodli zmobilizovať 20 miliárd dolárov v rámci programu Partnerstvo pre spravodlivý energetický prechod (JETP).

Ako funguje partnerstvo?

Partnerstvá JETP sú balíky financovania od bohatých vlád a bánk, ktoré pomáhajú chudobnejším krajinám závislým od uhlia prejsť na obnoviteľné zdroje energie.

K júlu Indonézia dostala 284 miliónov dolárov od darcovských krajín a globálnych rozvojových bánk. Tieto prostriedky spravuje sekretariát JETP pod ministerstvom energetiky a nerastných zdrojov Indonézie, ktoré má za úlohu rozvíjať obnoviteľnú energiu a postupne vyradiť uhoľné elektrárne.

Peniaze sa využívajú na 32 projektov, ako je výskum zatvárania uhoľných elektrární, znižovanie emisií z infraštruktúry a plánovanie veterných fariem či geotermálnych elektrární.

Indonézia, jeden z najväčších producentov uhlia na svete, má približne 250 uhoľných elektrární, ktoré vyrábajú viac ako 45 gigawattov energie, uvádza environmentálna nezisková organizácia Global Energy Monitor. Uhlie tvorí 62 percent celej energetiky krajiny. Pre lepšiu predstavu, 45 gigawattow je dostatok energie pre desať veľkých miest – ak by jedno veľké mesto ako New York alebo Londýn spotrebovalo približne štyri - päť gigawattov počas špičky, pokrylo by spotrebu niekoľkých veľkých metropol.

Vláda tvrdí, že na odstavenie 13 uhoľných elektrární do roku 2030, potrebuje najmenej 428 biliónov indonézskych rupií (27 miliárd dolárov) a na vyradenie zvyšku 3 500 biliónov rupií (220 miliárd dolárov), uvádza ministerstvo financií.

Dokáže krajina prejsť na obnoviteľnú energiu?

JETP stanovuje, že obnoviteľné zdroje energie by mali tvoriť najmenej 25 percent výroby elektriny do roku 2025 a 44 percent do roku 2030, vrátane solárnej, veternej, geotermálnej energie a bioenergie z rastlín.

Indonézia uviedla, že emisie v energetickom sektore dosiahnu vrchol v roku 2030, avšak zaostáva za svojimi cieľmi v oblasti obnoviteľných zdrojov. Minulý rok dosiahla len 13,1 percenta svojej energie z obnoviteľných zdrojov oproti plánovaným 17,87 percentám.

Krajina identifikovala 15 gigawattov uhoľných elektrární na skoré odstavenie v rámci JETP, pričom 660-megawattová elektráreň v Západnej Jáve má byť vyradená ako prvá do roku 2035.

Vláda a Ázijská rozvojová banka sa zatiaľ nedohodli s jej prevádzkovateľom na nákladoch. Sektor obnoviteľnej energie zaznamenal pomalý ročný rast 0,8 percenta v rokoch 2014 až 2021, uvádza ministerstvo životného prostredia a nerastných zdrojov.

Aktivisti a výskumníci kritizovali JETP za vylúčenie mimo-sieťových uhoľných elektrární, ktoré krajina využíva na napájanie priemyselných komplexov vrátane rafinérií nerastných surovín.

Indonézia a mimo-sieťové elektráre

V roku 2023 mala Indonézia 22,8 gigawattov mimo-sieťových uhoľných elektrární a plánuje pridať najmenej ďalších 20 gigawattov v nadchádzajúcich rokoch.

Nezisková organizácia Climate Action Tracker predpokladá, že emisie z týchto elektrární by mohli do roku 2030 dosiahnuť 150 miliónov ton CO2, čo by brzdilo cieľ nulových emisií.

Indonézia tiež plánuje používať bioenergiu z drevených peliet na spoluspaľovanie v elektrárňach, čo môže znížiť škodlivé emisie, ale zároveň podporovať odlesňovanie, ktoré zvyšuje emisie CO2. Rozširuje tiež veľkú uhoľnú elektráreň v Banten, regióne, ktorý už má prebytok elektriny.

Štátna elektrárenská spoločnosť PT PLN prisľúbila zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov a zabezpečiť, že 75 percent elektriny bude pochádzať z obnoviteľných zdrojov do roku 2060.

Znížením emisií a dosiahnutím nulových emisií môže Indonézia podľa Medzinárodnej energetickej agentúry znížiť nákladné dovozy ropy a znížiť účty za energiu v domácnostiach.

Štúdia z roku 2023 od think-tanku Institute for Essential Services Reform uviedla, že krajina by mohla zachrániť 180-tisíc životov a ušetriť 100 miliárd dolárov, ak by do roku 2040 zrušila nové uhoľné elektrárne.

Správa think-tanku Ember Energy uvádza, že sektor čistej energie v Indonézii by mohol do roku 2030 vytvoriť takmer 100-tisíc kvalifikovaných pracovných miest v uhoľných regiónoch, ak budú plány na obnoviteľné zdroje pokračovať.

JETP čelí kritike za to, že nezohľadňuje potenciálne straty pracovných miest v uhoľných komunitách. Think-tank so sídlom v Jakarte Center for Economic and Law Studies tvrdí, že je potrebné viac investovať do rekvalifikácie, preškolenia a presunu pracovníkov.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.
image

HN Globálne Logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne
01 - Modified: 2024-12-07 11:44:44 - Feat.: - Title: Svet vstupuje do novej éry uhlia, investície do fosílnych palív majú veľkú návratnosť, tvrdí šéf Rosneftu 02 - Modified: 2024-12-06 12:00:00 - Feat.: - Title: Tieto celebrity v roku 2024 najviac využívali súkromné lietadlá. Taylor Swift sa prekvapivo do top 10 vôbec nedostala 03 - Modified: 2024-12-07 08:02:08 - Feat.: - Title: Výroba ničivých plastov – od bábik až po fľaše. Ako to vidia vlády? 04 - Modified: 2024-12-05 16:30:00 - Feat.: - Title: PPA kontrakty vysoké ceny elektriny nevyriešia. Môžu však prispieť k ich poklesu 05 - Modified: 2024-12-07 08:01:44 - Feat.: - Title: Prečo počas Black Friday štrajkujú pracovníci Amazonu po celom svete?
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. december 2024 07:42