Spojené štáty podnikli v centrálnej Sýrii desiatky vzdušných úderov namierených proti základniam a bojovníkom teroristickej organizácie Islamský štát (IS), uviedlo veliteľstvo americkej armády Centcom.
USA podľa neho chcú zabrániť tomu, aby IS po páde sýrskeho režimu Bašára Asada znova nabral na sile. Údery amerického letectva mierili na 75 cieľov. Ich vplyv sa teraz vyhodnocuje, dodalo veliteľstvo s tým, že také údery proti IS budú pokračovať.
Prezident USA Joe Biden v nedeľu vyhlásil, že príslušníci amerických ozbrojených síl zostanú na území Sýrie aj v dohľadnej budúcnosti.
Biden vo svojom prejave uviedol, že USA nedovolia teroristom z IS, aby využili mocenské vákuum, ktoré v Sýrii nastalo po páde režimu dlhoročného prezidenta krajiny Bašára Asada. "Budeme aj naďalej ostražití," ubezpečil Biden. Táto ostražitosť sa podľa neho vzťahuje aj na povstalecké skupiny, ktoré zvrhli prezidenta Asada.
"Nemalo by byť pochýb - nedovolíme IS, aby sa reorganizoval a využil súčasnú situáciu v Sýrii," uviedol generál Michael Erik Kurilla. "Všetky organizácie v Sýrii by mali vedieť, že ich budeme hnať na zodpovednosť, ak budú akýmkoľvek spôsobom spolupracovať s IS alebo ho podporovať," dodal.
Spojené štáty majú v Sýrii približne 900 vojakov a ďalších 2500 v Iraku v rámci medzinárodnej koalície, ktorá bola vytvorená v roku 2014 na boj proti džihádistom IS.
Táto islamistická skupina ovládala územie vo východnej a severnej Sýrii až do svojej porážky v roku 2019; dodnes však zostávajú aktívne jej povstalecké bunky, najmä vo vidieckych a odľahlých oblastiach mimo veľkých miest.
Režim prezidenta Asada, ktorý Sýrii vládol 24 rokov, sa zrútil v noci na dnešok.
Diktátora, ktorý ešte pred dvoma týždňami mal veľmi zdanlivo pevne v rukách, zmietla blesková povstalecká ofenzíva za 11 dní, po tom, čo sa to počas občianskej vojny nepodarilo takmer 14 rokov. Vládne sily sa v posledných dňoch stiahli aj z oblastí, kde pôsobia bunky IS.