Juhokórejský prezident​ Jun Sok-jol. FOTO: Reuters
StoryEditor

Vlastizrada či zneužitie moci. Južná Kórea kvôli stannému právu možno zadrží prezidenta

09.12.2024, 07:46
Autor:
ČTKČTK

Juhokórejskú hlavu štátu imunita nechráni pred stíhaním za zločiny ako sú vlastizrada či vzbura, ktoré úrady zvažujú.

Juhokórejské úrady zakázali prezidentovi Jun Sok-jolovi cesty do zahraničia kvôli vyhláseniu stanného práva minulý týždeň. Úrady nevylučujú ani jeho zadržanie, píše dnes agentúra Jonhap. Juhokórejská prokuratúra podozrieva hlavu štátu z vlastizrady či zneužitia moci.

Zákaz cestovania do zahraničia podľa agentúr Reuters a AP vydal úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokých činiteľov. Ten tiež uviedol, že zvažuje zadržanie prezidenta v súvislosti s vyhlásením stanného práva. Hlavu štátu totiž imunita nechráni pred stíhaním za zločiny ako sú vlastizrada či vzbura, ktoré úrady zvažujú v súvislosti s utorkovými udalosťami.

image

Odstúpenie juhokórejského prezidenta žiadalo pred parlamentom 150-tisíc ľudí kvôli vyhláseniu stanného práva

Jediným zadržaným politikom v súvislosti s vyhlásením stanného práva je zatiaľ exminister obrany Kim Jong-hjon. Podľa tlače i niektorých vládnych predstaviteľov práve exminister prezidentovi poradil vyhlásenie stanného práva, ktoré však pre odpor zákonodarcov trvalo len pár hodín. Vyšetrovatelia exministra v posledných hodinách niekoľkokrát vypočuli.

Opozičná Demokratická strana podľa agentúry Reuters oznámila, že tento týždeň znovu podá návrh na zosadenie prezidenta. O takomto návrhu sa hlasovalo už v sobotu, opozícii však chýbalo niekoľko hlasov za jeho schválenie.

Zákonodarcovia z prezidentovej Strany ľudovej moci (PPP) sa hlasovania v prevažnej miere nezúčastnili, takže nebolo dosiahnuté potrebné kvórum.

image

Čím dlhšie bude odchod prezidenta trvať, tým viac bude protestov. Južná Kórea sa bojí o ekonomiku

Opozícia prezidentovu stranu kritizuje, že Junovi umožňuje ďalej zotrvať vo funkcii. Označila to podľa agentúry AFP "za druhý štátny prevrat". Demokratická strana vyzvala vládne PPP, aby sa pridala k ďalšiemu návrhu na odvolanie prezidenta. Ak by návrh podporilo najmenej 200 z 300 poslancov, tak by ho dostal na stôl ústavný súd, ktorý by mal posledné slovo.

Prezident Jun Sok-jol v utorok šokoval Kóreu aj svet, keď v krajine vyhlásil stanné právo. Obvinil pri tom Demokratickú stranu ovládajúcu parlament zo sympatií k Severnej Kórei a z protištátnej činnosti. Niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda.

01 - Modified: 2024-12-10 13:30:07 - Feat.: - Title: Rozkaz na vypratanie parlamentu v Soule vydal priamo prezident, povedal veliteľ 02 - Modified: 2024-12-10 06:39:29 - Feat.: - Title: V súvislosti so stanným právom v Južnej Kórei suspendovali šéfa obranného spravodajstva 03 - Modified: 2024-12-08 08:24:19 - Feat.: - Title: Prokuratúra v Južnej Kórei preveruje podania na prezidenta Juna pre vlastizradu 04 - Modified: 2024-12-08 06:05:24 - Feat.: - Title: Juhokórejská prokuratúra dala zatknúť exministra obrany Kim Jong-hjuna 05 - Modified: 2024-12-07 13:32:52 - Feat.: - Title: Odstúpenie juhokórejského prezidenta žiadalo pred parlamentom 150-tisíc ľudí kvôli vyhláseniu stanného práva
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. december 2024 14:30