Rýchlosť prevratu v Sýrii bola nečakaná. Zaskočení musia byť zahraniční spojenci prezidenta Bašára Asada aj samotní rebeli. V rozhovore pre iDNES.cz to hovorí analytik Josef Kraus z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity.
Následný vývoj v regióne je podľa neho veľmi neistý. Takmer jasne však z udalostí vyplýva, že kľúčové postavenie na Blízkom východe stráca Rusko.
Asadov režim v Sýrii padol po niekoľkých dňoch džihádistického postupu. Damask povstalci dobyli za niekoľko hodín. Ako sa im to podarilo?
Za situáciou stoja dva dôvody. Prvým je úplný rozpad Asadovej armády, ktorá sa ukázala ako úplne nebojeschopné teleso, čo nikto nečakal. Druhým dôvodom je, že dvaja hlavní zahraniční podporovatelia – Irán a Rusko – nemali v tejto chvíli dostatočné kapacity a energiu režim udržiavať pri živote.
Obe krajiny sa v súčasnosti zameriavajú na niečo úplne iné. Pre Irán je to vojna Hizballáhu s Izraelom, pre Rusko zase boje o východ Ukrajiny. Určite svoj podiel majú aj Turci, ktorí mnoho rebelských skupín dlhodobo vyzbrojujú a cvičia. Ale takú dynamiku prevratu čakal asi málokto.
Čo bude s provinciou Latakíja, kde sa stále Asadovci držia?
Jej budúcnosť je rovnako neistá ako osud celej Sýrie. Pád režimu v Damasku neznamená, že aj zvyšok štátu dobyjú rebeli. Scenár môže byť rovnaký ako pred niekoľkými rokmi. Vytvoria sa ostrovčeky, ktoré budú ďalej reprezentovať Asadov režim. Otázkou je, či sunnitskí extrémisti, ktorí sú hnacím motorom rebelov, dokážu tieto ostrovčeky dobyť. Nejde len o územie tejto provincie, rovnaká situácia sa týka kurdských oblastí.
Kurdi budú určite silou, ktorá bude intenzívne vzdorovať akýmkoľv...
Zostáva vám 85% na dočítanie.