Izraelské údery v Pásme Gazy zabili v noci na dnes a dnes ráno ďalších najmenej 34 Palestínčanov, informovali podľa agentúry Reuters miestni zdravotníci. Izraelské tanky tiež ďalej postupovali v centrálnej a južnej časti tohto malého územia, v ktorom Izrael vedie od vlaňajšieho októbra vojnu s teroristickým hnutím Hamas.
Najmenej desať ľudí zomrelo v noci na dnes pri útokoch izraelskej armády v meste Bajt Hanún na severe Pásma Gazy, ďalšie desiatky pri tom utrpeli zranenia. Podľa Reuters letecký útok zasiahol niekoľkoposchodovú budovu.
Letecký úder
Ďalších najmenej sedem osôb zomrelo pri leteckom údere na utečenecký tábor Nusajrát v strednej časti Pásma Gazy, dvoch ľudí zabil izraelský útok na juhu v meste Rafáh.
Izraelské jednotky tiež dnes zatkli šiestich palestínskych rybárov, ktorí sa snažili vyplávať na more, uviedli podľa Reuters miestni obyvatelia.
Izrael vedie v Pásme Gazy vojnu proti Hamasu v odvete za útok z vlaňajšieho 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci v izraelskom pohraničí pozabíjali na 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších zhruba 250 odvliekli ako rukojemníkov. Z toho viac ako stovku Hamas prepustil vlani koncom novembra pri doteraz jedinom prímerí v tejto vojne, Izrael vtedy prepustil z väzenia na 240 Palestínčanov.
Pri izraelskej ofenzíve v Pásme Gazy od vlaňajšieho októbra zomrelo podľa tamojších úradov vyše 44 700 Palestínčanov, väčšinou civilistov, a ďalších viac ako 100-tisíc Palestínčanov bolo pri nej zranených.
Hámanitárna kríza
Rozsiahle časti Pásma Gazy boli v konflikte zrovnané so zemou a na 1,9 milióna ľudí z 2,3 milióna jeho obyvateľov muselo opustiť domovy.
Vojna a izraelská blokáda tam spôsobili rozsiahlu humanitárnu krízu a niektorí kvôli tomu vinia izraelskú vládu z genocídy, čo vláda odmieta.
Izraelská armáda ovláda všetky prechody do Pásma Gazy a podľa agentúry AP na toto územie počas vojny nevpustila nikdy ani 500 kamiónov s pomocou denne, čo bol priemer pred vojnou, keď už toto územie sužovala humanitárna kríza.
Najviac nákladných áut s dodávkami jedla a zdravotníckeho materiálu tam pustila izraelská armáda tento rok v apríli, a to 225 denne.
Počet výrazne klesol v posledných asi troch mesiacoch a na začiatku októbra dokonca nepúšťal Izrael dva týždne žiadnu humanitárnu pomoc na sever Pásma Gazy.
O humanitárnej situácii v Pásme Gazy má dnes rokovať Bezpečnostná rada OSN.